Kapadokya’ya Altın Arama İzni İsyan Ettirdi

406 hektarlık alanda sondaja başlayan şirketin faaliyetinin durdurulması için on bine yakın imza toplanırken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yüzlerce dilekçe gönderildi.2 dk


Kazdağları, Kemaliye, Kayseri’nin ardından yine bir Kanadalı maden şirketine Centerra, Avanos Özkonak ve Göynük’te altın arama izni verildi. 406 hektarlık alanda sondaja başlayan şirketin faaliyetinin durdurulması için on bine yakın imza toplanırken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yüzlerce dilekçe gönderildi. Özkonaklılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ise önceki gün yürütmeyi durdurma ve ruhsatın iptali istemiyle Kayseri İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Altın arama ruhsatının köy derneğine tebliğ edilmediği ve durumun 20 Ocak’ta öğrenildiği belirtilen 21 Ocak 2021 tarihli dilekçede “Ruhsatta ön arama dönemi için 1 yıl, arama dönemi için 2 yıl, detay arama dönemi için ise 4 yıl süre verilmiş olup, ön arama dönemi bitmiş, arama dönemine geçilmiştir. Bu süreçte savunma alınıncaya kadar yürütmenin durdurulmasını acil olarak talep ederiz” denildi.

ÇED SÜRECİ İŞLETİLMEDİ

“Davalı idarece dava konusu işlem tesis edilirken bu konuda hiçbir somut araştırma yapılmamış, ÇED süreci işletilmemiş ve altın madeni arama faaliyetinin canlı yaşamı üzerindeki riskleri değerlendirilmemiştir” denilen dilekçede, yer alan itirazlar özetle şöyle oldu: “ÇED süreci işletilse veya sürecin çevreye etkileri değerlendirilse idi, dava konusu altın arama ruhsatı işleminin tesis edilmesi mümkün değildi. Ancak idarece hukuka aykırı olarak işlem tesis edilmiştir.

Bölgede, binlerce yıldır varlığını sürdüren insan ve diğer canlıların yaşamlarının altın arama faaliyeti sırasında etkileneceği, hatta bölgeden göç etmek zorunda kalacakları, kimyasallar nedeniyle canlıların varlıklarını sürdürme olanağı kalmayacaktır. Avanos bölgesi Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olup, doğal ve tarihi güzelliklerin zarar görmesi ile bu özelliğini kaybedecektir. Burada yapay, sonradan inşa edilen bir güzellik yoktur.”

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINMIŞTI

Özkonak beldesinde Kanadalı bir şirket tarafından yapılan altın arama faaliyetleri 30 Kasım 2020’de TBMM’ye taşınmıştı. CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, yaptığı açıklama ile “Kapadokya Kanadalılara peşkeş mi çekildi?” diye sorarken, HDP’li Ali Kenanoğlu ise Özkonak’taki durumla ilgili soru önergesi vermişti.

AĞAÇLARI KESTİLER

Kapadokya sınırındaki Avanos İlçesi Özkonak kasabasında altın arama çalışmalarına başlayan Kanadalı şirket, 27 Kasım 2020’da ağaçlandırma alanı olarak belirlenen bölgedeki ağaçları kesmişti.

Göreme Milli Parkı 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınmıştı.

Kuzeyde Kızılırmak, doğuda Yeşilhisar, güneyde Hasan ve Melendiz Dağları, batıda Aksaray ve kuzeybatıda Kırşehir ile sınırlanan Kapadokya bölgesi Kalkolitik Dönemden beri devamlı yerleşim alanı oldu. Alanın en önemli özelliği, Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgar ve su aşındırması sonucunda oluşan olağanüstü kaya şekilleri ve kışın ılık, yazın serin olan ve bu nedenle her mevsim için uygun iç iklim koşulları taşıyan kayaya oyma mekanlar olması

Göreme, özellikle 7-13. yüzyıllar arasında baskılardan kaçan Hıristiyanların yerleşmesiyle Hıristiyanlığın önemli bir merkezi haline geldi. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan alanlar içinde, Göreme Milli Parkı, Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri, Karain Güvercinlikleri, Karlık Kilisesi, Yeşilöz Theodoro Kilisesi ve Soğanlı Arkeolojik Alanı yer alıyor.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: