ABD’de “Obamacare” Yeniden

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump'ın 'yarattığı hasarı ortadan kaldırmak' için sağlık sistemine yönelik iki kararname imzaladı.1 dk


ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin sağlık sistemine yönelik iki kararnameye imza atarken, bunu önceki Başkan Donald Trump‘ın ‘ülkede yarattığı hasarı ortadan kaldırmak’ için yaptığını belirtmeyi ihmal etmedi.

Joe Biden imzaladığı kararnamelerden biri ile ‘Obamacare’ olarak bilinen sağlık sistemini geri getirerek, Sağlık Bakanlığının sitesindeki sağlık sigortası kayıt kısmını yeniden hizmete açtı.

20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayan Biden, başta Trump döneminin tartışmalı politikaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını olmak üzere birçok konuda yeni kararnamelere imza atmaya devam ediyor.

‘Sağlık sistemi’ başlığında iki ayrı kararname imzalayan Biden, Oval Ofis’te “Bugün bu kararnameleri, Trump’ın ülkede yarattığı hasarı ortadan kaldırmak için imzalıyorum” ifadesini kullandı.

Biden, kararların yeni olmadığını, Trump döneminde kaldırılan uygulamaları geri getirdiklerini de belirtti.

Biden ayrıca, “Yurt İçinde ve Yurt Dışında Kadınların Sağlığının Korunması” başlıklı başka bir kararname daha imzaladı.

Bu arada Obamacare olarak bilinen ABD eski başkanlarından Barack Obama’nn getirdiği (Patient Protection and Affordable Care Act) sağlık sistemini eleştiren de çok beğenen de. Sigorta yaptırmaya imkanı olup da yaptırmayanlara para cezası var. Bu reforma karşı çıkanlar “özgürlüklerimiz elimizden alınıyor” diyor. Hastalanıncaya kadar sigorta yaptırmayı düşünmeyenler itiraz ediyor. Bu yöntem yayılırsa sistem çökeceği için sigorta zorunlu hale getiriliyor. Diğer tarafta çalışanlar çalışmayanlara da sigorta yapıldığı için kızıyor. Reformun artıları eksilerinden daha fazla. Herkesin bütçesine uygun bir sigorta olarak biliniyor. Sistem bir şekilde herkese sağlık hizmeti sunuyor.

Karikatür: Sputniknews-Vitaliy Podvitskiy


Comments

%d blogcu bunu beğendi: