Sigmund Freud’un Ressam Torunu Lucian Freud

Lucien Freud yaşarken tablolarının rekor fiyatlara satışını gören ender ressamlardan.2 dk


Alman asıllı İngiliz Modernist Ressam Lucian Freud 1922’de Berlin’de doğdu. Sigmund Freud‘un torunu. 1933’te ailesi ile Nazizm’den kaçarak İngiltere’ye yerleşti.

Önce Londra’daki Central School of Art’da eğitim gördü.

Orkideler

Ardından 1939’dan 1942’ye kadar, Dedham’da Cedric Morris’in Doğu Anglian Resim ve Çizim Okulu’nda eğitimini sürdürdü. 1942-43 yılları arasında Londra Üniversitesi’nin bir parçası olan Goldsmiths Koleji’ne de katılmıştır.

1943’te şair ve editör Meary James Thurairajah Tambimuttu, genç sanatçıya Nicholas Moore’un Cam Kulesi başlıklı bir şiir kitabının görsellerini sipariş verdi. 1946 yazında, John Craxton’u ziyaret etmek için birkaç ay boyunca Yunanistan ziyareti yaptı.

Freud daha sonra “Londra Okulu” olarak adlandırılan bir figüratif sanatçılar grubuna katıldı. Bu grup, birbirlerini çok yakından tanıyan ve figüratif tarzda ve aynı zamanda bireysel de çalışan sanatçılardan oluşuyordu. Grub, Francis Bacon, Frank Auerbach, Michael Andrews, Leon Kossoff, Robert Colquhoun, Robert MacBryde, Reginald Grey’den oluşuyordu. 1949-1954 yılları arasında Londra Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Slade Güzel Sanatlar Okulu’nda konuk öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Sanatçının ölümünden sonra bulunan tablolarından biri; Siyah Kravatlı Adam.

Yaşarken Freud bu tablonun kendisinin olduğunu inkar etti. Tablo yıllar sonra bir ahırda bulundu ve 2016 yılında BBC gazetecilerinden ve sanat tarihçilerinden oluşan bir ekip tarafından Freud’a ait olduğu doğrulandı.

Sanatçının eseri reddetmesinin, piyasayı korumak için stratejik bir önlemden ziyade, Denis Wirth-Miller ile uzun süredir devam eden bir kan davasından kaynaklandığı da iddia ediliyor.

Freud’un ilk çalışmaları, Üç Ayaklı Atı oyduğu 1937 yılından, hassas samur fırçaları kullanmayı bırakıp, domuz kılı fırçasıyla şövale başında ayağa kalkmaya başladığı 1958 yılına kadar uzanıyor.

Lucian Freud Ill in Paris, 1948 Mary Ryan Gallery, Inc

2008 yılında, devlet memuru Sue Tilley’in portresi olan Benefits Supervisor Sleeping (1995), 33.6 milyon dolara satıldı – o zamana kadar yaşayan bir sanatçının çalışması için en yüksek fiyattı bu. 13 Ekim 2011’de, komşusu Charlie Lumley’in küçük bir portresi olan 1952 Boy’s Head , Sotheby’s Londra çağdaş sanat akşamları müzayedesinde 4.998.088 dolara ulaştı ve 2011 müzayedesi sonbahar sezonunun en önemli olaylarından biri oldu.  

Lucien Freud 20 temmuz 2011’de 88 yaşında hayata veda etti.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: