Pers-Bizans Prensesi Sehre Banu ve Kerbela

İmparator Herakleios, torunu Manyanh ile III. Yezdigird’i evlendirdi ve emrine azımsanmayacak sayıda Bizans askeri de verdi.1 dk


Neden günümüz İran’ı ve geçmişin Sasani devleti, Ehl-i Beyt’in yani peygamberin torunu Hz. Hüseyin’in tarafında yer almıştır? Neden diğer torun Hz. Hasan değil de özellikle Hz. Hüseyin?

Bu tutumun arkasında ne yer almaktadır diye düşündük mü? Neden Peygamberin tüm torunları ve onların akrabaları öldürülürken Zeynel Abidin sağ bırakıldı? Onun özelliği neydi?

Son Sasani İmparatoru III. Yezdigird’dir. Kendisi, ülkesine saldıran Arap güçlerine karşı (Halife Ebu Bekir dönemi), ezeli rakibi Bizans’tan yardım istemişti. İmparator Herakleios, torunu Manyanh ile III. Yezdigird’i evlendirdi ve emrine azımsanmayacak sayıda Bizans askeri de verdi.

Geçmişte birbirini yok edenler, artık ortak bir düşmana karşı birlik olmuştu. Güçlendirilen ordu, 634’te Halife Ömer’in ordusunu, Köprü Savaşında yendi ama 637 yılında, Kadisiye Savaşında, Sasani’ler çok büyük kayıplar verdi ve ülke artık teslim oldu ve Nihavend Savaşında da son nefesini veren bir devletti Sasaniler.

Peki III. Yezdigird ve Bizans Kralının torunu Manyanh’ın soyu ne oldu? Bu çiftin güzel bir kızları oldu. Adını; Sehre-Banu koydular. Peki Sehre-Banu kimin ile evlendi? Sehre Banu, İmam Hüseyin ile evlendi. Böylece, III. Yezdigird, İsalm Peygamberinin soyu ile akrabalık bağı kurmuş oldu. Peki bu evlilikten bir çocuk doğdu mu? Zeynel Abidin, bu evlilikten doğmuştur.

Baba tarafından İslam Peygamberinin soyundandır, Anne tarafından ise Sasani ve Bizans krallarının kanını taşımaktadır. O yüzden mi Hz. Hüseyin’in diğer çocukları gibi katledilmedi? Eğer katledilseydi, Bizans ve Sasani’lerin ortak hareketinden mi çekinceler vardı?

Kerbela Seferi’ne, hasta olduğu için katılmadığı söylenmesine rağmen, aslında farklı bir amaçla mı Medine’de kaldı?


Comments

%d blogcu bunu beğendi: