NASA Mars’a İniyor; Canlı İzle

Cip büyüklüğünde olan Perseverance uzay aracının şimdiye kadar uzaya yollanmış en gelişmiş astrobiyolojik laboratuvara sahip olduğu belirtiliyor.2 dk


NASA Mars canlı yayını ile Perseverance uzay aracının yüzeye inişi canlı olarak izlenebilecek. Mars yüzeyinde canlı yaşamına dair herhangi bir imkanın mümkün olup olmayacağını araştıracak olan NASA, beraberinde bir de uzay helikopteri götürecek. Mars yüzeyinde Jezero olarak adlandırılan kratere inecek olan NASA, bu araştırması esnasında yüksek teknoloji ürünleri kullanacak. Peki, NASA Mars canlı yayını ne zaman saat kaçta ve nereden izlenebilecek? İşte, o bilgiler

NASA Mars canlı yayını ile gerçekleşecek olan çalışmalar canlı olarak izlenebilecek. Mars’ta yaşamın izlerini sürmek üzere yola çıkan Perseverance aracı, 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’a iniş gerçekleştirecek. Mars’ta yaşamın mümkün olup olmadığını sentezleyecek olan araç, kaya ve regolit örneklerini toplayarak Dünya’ya dönecek. NASA tarafından Jezero olarak adlandırılan kratere inecek olan araç, beraberinde bir de uzay helikopteri götürecek.

Mars yayını kaçta?

NASA Mars canlı yayını Youtube üzerinden canlı olarak izlenebilecek. 18 Şubat 2021 TSİ 22.15’te başlayacak olan iniş Twitter, Facebook, LinkedIn, Twitch, Daily Motion, Theta.TV, ve NASA App üzerinden de görüntülenebilecek.

Saatte 20 bin kilometre hız

Uzay aracı, iniş sırasında yaklaşık 20.000 km / saat üzerinde bir hızla önce ısı kalkanıyla birlikte ince Mars atmosferine dalacak. İniş esnasında kullanılacak olan paraşüt ve güç takımları, aracı saniyede bir metrenin dörtte üçü kadar yavaşlatacak.

Houston We Have A Problem…

Yüzde 40’I Başarılı oldu

Herhangi bir uzay ajansı tarafından Mars’a gönderilen görevlerin yalnızca yüzde 40’ı başarılı oldu. Perseverance, Mars’a iniş girişiminde bulunan beşinci NASA uzay aracı olacak.

2 yıllık misyonun ana hedefi yaklaşık 3 milyar yıl önce var olduğu tahmin edilen yaşama dair mikrobiyolojik delilleri bulmak ve toplamak olacak.

NASA Mars’a Neden Hiç Kimseyi Göndermedi?

Laboratuvar da var
  • Cip büyüklüğünde olan Perseverance uzay aracının şimdiye kadar uzaya yollanmış en gelişmiş astrobiyolojik laboratuvara sahip olduğu belirtiliyor.

  • Uzay robotunun dünyaya yollanmak üzere kaya örnekleri toplaması da bekleniyor. Robotun aldığı örneklerin 2026 yılında Mars’a yollanacak başka bir uzay aracıyla toplanması ve dünyaya getirilmesi öngörülüyor. 19 kamerası ve iki mikrofonu bulunan uzay aracının taşıdığı Ingenuity isimli helikopterle de havadan veri toplaması planlanıyor.

  • Mars’a insanlı keşif uçuşlarına hazırlık gibi bir görevi de bulunan uzay robotunda gezegenin atmosferindeki karbondioksidi saf oksijene çevirecek bir cihaz da yer alıyor.

  • Perseverance’ın üretiminde, 2012 yılında Mars’a indirilen Curiosity isimli uzay robotunda tecrübe edilen aksaklıklar da dikkate alındı. Yeni robotun Mars’ın kayalıklı yüzeyinde yıpranmadan hareket edebilmesi için lastikleri özel şeritlerle üretildi.

  • 2000’li yıllarda gezegende araştırmalar yapan Spirit ve Opportunity ile Curiosity, Mars’ın bir zamanlar daha sıcak ve nemli bir gezegen olduğunu ortaya koydu. Robot, bu çerçevede olası mikrobiyolojik yaşam kalıntılarının izlerini araştıracak.

https://dutlukdergi.com/amerikan-uzay-maceralarinda-bugun-cia-belgeleri-deniz-fenerindeki-ufo-ve-space-force/

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend