Murat Tuncer’in ‘Kuantum Politika’ kitabı raflarda yerini aldı

Bugüne kadar binlerce atıf almış 200’den fazla uluslararası yayını ve 20’den fazla kitabı bulunan, Prof. Dr. Abdullah Murat Tuncer, okurlarının karşısına bu kez Kuantum Politika ile çıktı. 1 dk


Prof. Dr. Abdullah Murat Tuncer, ‘Kuantum Politika’ kitabında demokrasi ve demokratik cumhuriyet yönetimlerinde yaşanan tıkanmalara yanıt arıyor. Gerçekliği öznel ve sonsuz sayıda kabul eden kuantum fiziğinin olasılıklı yapısından hareketle, toplumsal farklılıkları tümüyle temsil eden bir yönetim şeklinin ütopyalara mahsus olmadığına işaret ediyor.

KUANTUMUN POLİTİKA GÖRÜŞÜ

Son yıllarda tüm dünyada demokrasinin işlerliği konusunda şüpheler uyandığını ve kuantum politika anlayışının pek çok soruya yanıt verebileceğine inandığını belirten Prof. Dr. Tuncer, kitabının çıkış noktasını şöyle aktarıyor:

“Kuantum mekaniği, çok küçük birimler olan atom-altı parçacıklarının uyduğu fizik kurallarını inceler. Önceliği serbestlik, belirsizlik, anlam, yaşam ve amaçtır. Diğer bir deyişle ‘mutlak doğru yoktur’ prensibi geçerlidir. Bu noktada kuantumun, yalnız fizik yasalarını ilgilendiren mekaniği değil sosyal bilimleri de etkilediği açıktır. Kuantumun politika görüşü ise herkesi koruyan ve altında barındırabilen geniş bir şemsiye olarak düşünülebilir. Ben de ‘Kuantum Politika’ ile yeni pencereler açmak ve bugüne kadar görünenlerden daha fazlasını göstermek istiyorum.”

“FARKLILIKLARIN TÜMÜNÜ TEMSİL EDECEK ORTAK DÜŞÜNCELER GELİŞTİRMELİYİZ”

Günümüzde aktif olan uygulamaların kimi noktalarda halkın mutluluğu için gereken yaklaşımları artık ortaya koyamadığını ifade eden Prof. Dr. Tuncer, kuantum politika anlayışının sunduğu çözüm yollarına da değiniyor:

“Bizi bugüne getiren büyük değişimler, siyasal görüş ve yaklaşımlarımızı yenilememiz gerektiğine dair önemli mesajlar veriyor. Bugünkü bilgisayar teknolojilerinin binlerce yılda çözümleyebileceği problem ve analizleri dakikalar içinde çözen kuantum bilgisayarların geliştirildiğini düşündüğümüzde, bugüne kadar tıpkı kodlamadaki gibi 0 ve 1 kombinasyonlarıyla hareket eden düşünce sistemimizin de değişmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Tam da bu noktada kuantum politika anlayışı gösteriyor ki düşünülen planları ve çözüm modellerini 0 ve 1’e göre değil, sonsuz seçimleri bir arada değerlendirme yoluyla geliştirebiliriz. Daha açık ifade etmek gerekirse, farklılıkların tümünü temsil edecek ortak düşünceler geliştirmeliyiz.”


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend