Haruki Murakami’den Covid 19’a Dair; Dünya…

"Dünya, "sonuçları yavaş yavaş tüm topluma daha iyi veya daha kötü şekilde yayılabilen büyük ölçekli bir sosyal deney" yaşıyor olabilir"1 dk


Evinden özel bir radyo programı yapan dünyaca ünlü edebiyatçı Haruki Murakami, koronavirüse karşı mücadeleyi, politikacıların sıklıkla yaptığı gibi bir savaşla karşılaştırmanın uygunsuz olduğunu söyledi. 

Murakami “İşbirliği yapmak, birbirimize yardım etmek ve dengeyi korumak için bilgeliğimizi nasıl paylaşabileceğimizi anlamak bizim için zorlu bir iş. Birbirimizi öldürmek bir savaş değil, hepimizin yaşamasına izin vermek için bir bilgelik savaşı ”dedi. 

“Burada düşmanlığa ve nefrete ihtiyacımız yok.”

Geçtiğimiz aylarda yaptığı radyo programında Covid 19 salgınına değinen Murakami Tokyo dahil Japonya’nın bazı bölgelerinde stres altındaki kişileri neşelendirmek için program yapıyor.

Murakami, üniversiteden mezun olduktan sonra Tokyo’da bir caz bar işletirken yazmaya başladı. 1979’daki ilk romanı “Rüzgar Şarkısını Duymak” ın ardından, 1987 romantizm “Norveç Ağacı” ilk çok satan kitabı oldu ve onu genç bir edebiyat yıldızı olarak kariyerinde büyük bir basamak atladı. 

Murakami, yıllarca evden çalıştığını ve yaşam tarzının çok az değiştiğini, ancak “korona durumu”nun onu birçok yönden etkilediğini ve muhtemelen gelecekteki çalışmaları için ilham kaynağı olduğunu söyledi.

Murakami, 1995 Tokyo metrosunun kıyamet kültüyle gaz vermesi ve büyüdüğü Kobe’deki ölümcül deprem dahil olmak üzere toplumu şiddetle sarsan olaylardan ilham alan hikayeler yazdı.

Murakami, bir olayı geliştikçe belgelemek yerine, ne zaman ve nasıl olduğunu bilmese de, bir romancı olarak onu “farklı bir biçimde bir hikayeye” dönüştürmekle daha çok ilgilendiğini söyledi.

“Dünya, “sonuçları yavaş yavaş tüm topluma daha iyi veya daha kötü şekilde yayılabilen büyük ölçekli bir sosyal deney” yaşıyor olabilir” diyen Murokami, korona sonrası dünyanın daha iyi bir korumaya sahip olsa bile daha kapalı ve bencil bir yer olabileceğinden endişelendiğini söyledi.

“Sevgi ve merhamet yoksa, koronadan sonraki dünya, maskeler ve aşılar bol miktarda dağıtılsa bile, kesinlikle sinirli ve tatsız bir yer olacaktır” dedi. 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: