Bir kadının, bir ülkenin romanı: Yalnız

İlk romanı ‘Kabuk’la geniş bir okur kitlesiyle buluşan Zeynep Kaçar’ın ikinci romanı ‘Yalnız’, Doğan Kitap tarafından yayımlandı. ‘2 dk


Feray, Beyoğlu’nun rock barlarında şarkı söyleyen, geleceği parlak, hayaller kuran, âşık olunca ayakları yerden kesilen genç bir kadın, bir şarkıcı. Kötülüklerin sadece başkalarının başına geleceğine inanıyor ama yanılıyor. Birden kendini bir doktorun kollarında dünya evine girerken buluyor. Yıllar geçiyor, ülke değişiyor, Feray’ın beyaz atlı doktoru bir tarikat şeyhine dönüşüyor. Feray büyük bir kapatılmışlık ve yalnızlık içerisinde, kızını ve diğer kadınları bu kapatılmışlıktan kurtarmanın yollarını arıyor.
Oyun yazarı, oyuncu ve edebiyatçı Zeynep Kaçar ‘Yalnız’la, bir kadınla bir ülkenin aslında ne kadar benzediğini gösteriyor.

Bir kadının, bir ülkenin romanı: Yalnız

ÖDÜLLÜ OYUN YAZARI
Zeynep Kaçar 1972 yılında Lüleburgaz’da doğdu. 1995’te MSM Tiyatro Bölümü’nden, 1999’da İstanbul Üniversitesi Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu. Oyunları, 2007/2017 yılları arasında ‘Toplu Oyunlar’ başlığıyla beş kitap halinde Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlandı. Çeşitli alternatif tiyatrolar, Şehir Tiyatroları ve Devlet Tiyatroları tarafından sahnelendi. İngilizce, Çince, Fransızcaya çevrildi. ABD, Tayvan, İsveç’te sahnelendi. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen Krem Karamel 2010 yılında Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Oyun Yazarı Ödülü’ne, 2011 yılında Medine Dil Derneği Kerim Avşar En İyi Oyun ödülüne, 2017 yılında Sahne3 tarafından sahnelenen Tok Ekin Yazın Dostları Yılın Oyun Yazarı ödülüne layık görüldü.
2000-2007 yılları arasında tanıtım ve eleştiri yazıları Radikal Kitap, Varlık dergisi ve çeşitli web sitelerinde yayınlandı.

Bir kadının, bir ülkenin romanı: Yalnız

2000’de Tiyatro Boyalı Kuş ve 2008’de Bab-ı Tiyatro’yu kurdu, yazar, yönetmen, oyuncu olarak bu topluluklarda görev aldı. 2015/2020 yıllarında Sahne3’te yazar, oyuncu ve eğitmen olarak çalıştı.
Zeynep Kaçar’ın ilk romanı ‘Kabuk’ 2017’de yayımlandı.

  


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: