Teksas’da Donarak Ölen Çocuğun Ailesinden 100 Milyon Dolarlık Dava

Acil durum ilan edilen Teksas'ta 11 yaşındaki çocuk donarak öldü, ailesi elektrik şirketlerine 100 milyon dolarlık dava açtı. 2 dk


Amerika Birleşik Devletleri Teksas Eyaletinde dondurucu soğuklar nedeniyle elektrik üretim kapasitesi yarıya düştü.

Dondurucu soğuklarla birlikte elektrik kesintilerinin olumsuz etkilediği Teksas’ta taşınabilir evin içerisinde donarak yaşamını yitiren 11 yaşındaki çocuğun ailesi, şirketler aleyhine hukuk mücadelesi başlattı.

Kardeşiyle uyuduğu yatakta annesi tarafından ölü bulunan 11 yaşındaki Cristian Pineda’nın hipotermiye maruz kaldığı tahmin ediliyor.

İki gün devre dışı kaldı

Evin elektriğinin ve ısıtma sisteminin iki gün boyunca devre dışı kaldığını belirten Pineda’nın ailesi, elektrik sağlayıcı şirketler aleyhine, “ihmal sonucu ölüme sebebiyet verdikleri” gerekçesiyle 100 milyon dolarlık dava açtı.

11 yaşındaki çocuğun annesi, açtıkları davada, elektrik şirketlerinin, sistemlerini kışa hazırlamak doğrultusunda yapılan tavsiyeleri görmezden geldiği ve “kâr etmeyi kamu yararının önüne koyduğu” iddiasında bulundu.

Sıcaklık -18 dereceye düştü

Olağanüstü hal ilan edilen eyalette sıcaklık geçtiğimiz hafta -18 dereceye kadar düştü. Eyaletin enerji şebekesinin artan taleple çöktüğü bildirilirken yüzbinlerce ev ve işyerine elektrik verilemedi; yaklaşık 4 milyon kişi dondurucu soğuklar altında elektriksiz kaldı.

Acil durum ilan edilmişti
Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde dondurucu soğukların sebep olduğu elektrik kesintilerinin olumsuz etkilediği Teksas’ta yardımlara daha fazla federal fon aktarmanın önünü açacak acil durum ilanının gerçekleştiğini duyurmuştu.

Biden, yardımların önüne geçmemesi koşuluyla Teksas’ı ziyaret edeceğini de ifade etmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de Biden’ın, ekibine Teksas’ta acil durum ilanı için çalışmaları hızlandırması yönündeki talebini doğruladı. Psaki aynı zamanda Houston, Austin ve Dallas gibi Teksas’ın büyük şehirlerinden bazılarının belediye başkanlarıyla da devlet kaynaklarına erişimlerini sağlamak için temas halinde olduklarını belirtti.

Buz fırtınalarının ve kar yağışının olumsuz etkilediği birkaç güney eyaletinde de su kesintilerinin yaşandığı bildirildi.
60 kişi hayatını kaybetti

ABD genelinde soğuk havalar sebebiyle 60 civarında insan hayatını kaybetti. Çoğu kişi, trafik kazalarında, evlerinde ya da arabalarında karbonmonoksit zehirlenmesinden ötürü yaşamını yitirdi.

Su kesintisi sorunu

Buz fırtınalarının ve kar yağışının olumsuz etkilediği birkaç güney eyaletinde de su kesintilerinin yaşandığı bildirildi. Mississippi eyaletindeki Jackson şehrinde 150 bin civarında; Memphis şehri dahil olmak üzere Tennessee eyaletinde de 650 binden fazla kişi su kesintisi sorunu yaşıyor. Güney bölgelerinde böylesi soğuk havalara alışık olmayan ve su boruları donan ABD’lilerden bazıları kar sularını kaynatıp kullanmaya başladı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend