Son Günler; İstanbulkart HES Kodu Tanımlama Nasıl Yapılır?

Temaslı kişilerin toplu ulaşımı kullanmalarını önlenebilmesi amacıyla İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi yapılması gerekiyor.1 dk


İstanbulkartlara da artık HES kodu eşleştirme (tanımlama) zorunluluğu getirilmişti. 15 Ocak’tan itibaren İstanbulkart’ına HES kodu tanımlaması yapmayanlar toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Peki HES kodu eşleştirme (tanımlama) nedir ve nasıl yapılır?

HES kodu seyahatlerde ve AVM’lere zorunlu olmuştu. 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren de toplu taşımlarda zorunlu hale geldi. HES kodunuzu İstanbulkartınıza tanımlamanız gerekiyor. Bunun için önce yoksa HES kodunuzu almalısınız. HES kodları edevlet üzerinden alınabiliyor. edevlete girip HES kodu yazdığınızda çıkan kutudan HES kodu oluştur düğmesini tıkladığınızda kodunuz oluşturuluyor. Eskiden oluşturduysanız oradan kodu kopyalamanız gerekiyor. Sonrası şöyle:

HES kodu eşleştirme olmayan İstanbulkart 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren kullanılamayacak. Bu nedenle İstanbulkart’a HES kodu tanımlama zorunlu olacak. 15 Ocak’a kadar verilen sürenin dolmasına sayılı günler kaldı.

Toplu ulaşım kullanmaya devam etmek isteyen kişilerin tanımlamalarını gerçekleştirmeleri gerekiyor.

İSTANBULKART HES KODU EŞLEŞTİRME (TANIMLAMA) NASIL YAPILIR?

Temaslı kişilerin toplu ulaşımı kullanmalarını önleyebilmek amacıyla İstanbulkart HES kodu eşleştirmesi yapılması gerekiyor. Bu kapsamda ilk etapta HES kodu olmayan kişilerin HES kodlarını almaları gerekiyor.

Aldığınız HES koduyla birlikte “kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” adresine girin. Orada yazılı bilgileri doldurun ve HES kodunuzu yapıştırın Herhangi bir sorun ile karşılaşan kişiler yardım almak amacıyla ALO 153 Beyaz Masa’dan destek alabilecekler.

HES kodunu buradan tanımlayabilirsiniz.

Görüntülü anlatım için:


Comments

%d blogcu bunu beğendi: