Küçük paketlerde büyük tarih; İlk görüşmenin üzerinden 75 yıl geçti

İlk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 75 yıl geçti. Peki teknolojinin çığır açan bir döneme yol açması için neler gerekiyor? Arizona Eyalet Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Profesörü Daniel Bliss anlatıyor.3 dk


Saatimde yerleşik bir cep telefonu var. İnsanlar artık bu tür bir teknolojiyi hafife alıyorlar, ancak çok uzun zaman önce kesinlikle bilim kurgu alemindeydi. Fanteziden gerçeğe geçiş, bir anahtarın çevirmesinden çok uzaktı. Bir telefonu bileğime takmak için gereken zaman, para, yetenek ve çaba, herhangi bir ürün geliştirme döngüsünün çok ötesine geçti.

Bir kol saatini cep telefonuyla çaprazlayan insanlar, bunun gerçekleşmesi için birkaç yıl çok çalıştılar, ancak teknoloji geliştirme gerçekten de onlarca yıllık bir zaman ölçeğinde gerçekleşiyor. Teknolojik gelişimin son adımları manşetlere konu olurken, gişe rekorları kıran ürünlerin halkın hayal gücünü yakalamaya başladığı noktaya ulaşmak için on yıllardır sayısız teknoloji üzerinde çalışan binlerce bilim insanı ve mühendis gerekiyor.

Arabalara takılan 80 kiloluk telefonlar için ilk cep telefonu hizmeti , 75 yıl önce 17 Haziran 1946’da gösterildi . Hizmet yalnızca büyük şehirlerde ve otoyol koridorlarında mevcuttu ve bireylerden çok şirketlere yönelikti. Ekipman bir arabanın bagajının çoğunu doldurdu ve aboneler ahizeyi kaldırıp bir santral operatörüyle konuşarak arama yaptılar. 1948’de hizmetin 5.000 müşterisi vardı .

İlk el cep telefonu oldu 1973 yılında ortaya neredeyse otuz yıl ilk cep telefonu hizmeti girmesinden sonra,. Bundan yaklaşık otuz yıl sonra ABD nüfusunun yarısının cep telefonu vardı .

Küçük paketlerde büyük tarih

Bir elektrik mühendisi olarak , günümüzün cep telefonu teknolojisinin, her biri uzun bir gelişim yoluna sahip dikkate değer sayıda bileşene sahip olduğunu biliyorum. Telefon, sinyallerin iletilmesine ve alınmasına izin veren antenlere ve elektroniklere sahiptir. Bilgileri havadan iletilebilen sinyallere dönüştürmek için gelişmiş algoritmalar kullanan özel bir bilgisayar işlemcisine sahiptir. Bu algoritmaların yüzlerce bileşen algoritması vardır. Bu teknoloji parçalarının her biri ve daha birçokları, onlarca yıllık gelişim geçmişine sahiptir.

Neredeyse tüm elektronik teknolojilerin evrimi boyunca uzanan ortak bir konu, minyatürleştirmedir. Cep telefonunuzun kalbindeki radyo vericileri, bilgisayar işlemcileri ve piller, bu teknolojilerin ardı ardına küçülen ve hafifleyen nesillerin torunlarıdır.

Az sayıda radyo kulesi vardı

Cep telefonu baz istasyonları ve arkalarındaki tüm ağ altyapısı olmasaydı, telefonun kendisi pek bir işe yaramazdı. İlk cep telefonu hizmetlerinde az sayıda büyük radyo kulesi kullanıldı, bu da büyük bir şehirdeki tüm abonelerin tek bir merkezi baz istasyonunu paylaştığı anlamına geliyordu. Bu, evrensel cep telefonu hizmeti için bir reçete değildi.

Mühendisler, yaklaşık olarak ilk cep telefonu servislerinin yayına girdiği sıralarda bu sorunun üstesinden gelmek için bir konsept üzerinde çalışmaya başladılar ve 1983’te ilk cep telefonu servisinin kullanıma sunulması yaklaşık kırk yıl sürdü.

1940’lardan kalma bu tanıtım filmi, Bell Telephone’un Mobil Telefon Hizmetini tanıtıyor.

Cep telefonunuz, tüm bileşenlerinde ve ilgili teknolojilerde araştırma ve geliştirmeye yapılan yüz yılı aşkın ticari ve devlet yatırımının bir sonucudur. En son gelişmelerin önemli bir kısmı ordu tarafından finanse edildi.

Mobil kablosuz teknolojilerin geliştirilmesi için önemli bir itici güç, İkinci Dünya Savaşı sırasında birliklerin sahada hareket halindeyken iletişim kurma ihtiyacıydı. SRC-536 Handie-Talkie , Motorola Corporation’ın öncülü tarafından geliştirildi ve ABD Ordusu tarafından savaşta kullanıldı. Handie-Talkie, tek elle tutulabilecek kadar küçük ve bir telefona benzeyen iki yönlü bir telsizdi. Motorola, cep telefonlarının en büyük üreticilerinden biri olmaya devam etti.

Askeri yatırım faktörü

Teknolojiye yapılan askeri yatırımın oyunun kurallarını değiştiren ticari ürün ve hizmetlere dönüşmesinin hikayesi defalarca tekrarlandı. Ünlü Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı, internet ve konuşma tanımanın arkasındaki teknolojileri geliştirdi. Ancak DARPA, gelişmiş iletişim algoritmaları, işlemci teknolojisi, elektronik minyatürleştirme ve telefonunuzun diğer birçok yönüne olanak sağlayan yatırımlar da yaptı.

Her nesil teknolojiyi geliştirmenin onlarca yıllık araştırma ve yatırım gerektirdiğini fark ederek, neler olabileceğine dair bir fikir edinmek mümkündür. Günümüzün iletişim teknolojileri – 5G, WiFi, Bluetooth vb. – sabit standartlardır, yani her biri tek bir amaç için tasarlanmıştır. Ancak son 30 yılda Savunma Bakanlığı ve şirketler daha yetenekli ve esnek teknolojilere yatırım yapıyor.

Yakın geleceğin telefonunuz yalnızca daha verimli, daha uzun menziller veya daha yüksek veri hızları sağlayan veya bir şarjla önemli ölçüde daha uzun süre dayanan yollarla akıcı bir şekilde sinyal vermekle kalmaz, aynı zamanda bu radyo frekansı enerjisini başka işlevleri gerçekleştirmek için de kullanabilir. Örneğin, iletişim sinyaliniz, telefonunuzu kontrol etmek, bir odanın büyüklüğünü ölçmek ve hatta kalp rahatsızlığını tahmin etmek için kalp atış hızınızı izlemek için el hareketlerinizi izlemek için bir radar sinyali olarak da kullanılabilir .

Teknolojinin nereye gideceğini tahmin etmek her zaman zordur, ancak geleceğin teknolojisinin onlarca yıllık araştırma ve geliştirme üzerine inşa edileceğini garanti edebilirim.

Kaynak: The Conversation


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: