Kenan Hulusi Koray Eserleri Yeniden Okurla Buluşuyor

1 dk


Edebiyatımızda korku türünün öncü kalemlerinden Kenan Hulusi Koray’ın “Bir Otelde Yedi Kişi” adlı öykü kitabı raflardaki yerini aldı. Yazarın ikinci kitabı olan eser Karbon Kitaplar etiketiyle yayımlandı.

Yedi Meşalecilerden birisi olan Koray, toplulukta öykü yazan tek isim olarak da karşımıza çıkıyor. Yazarın üzerinde Edgar Allan Poe’nun da önemli bir etkisi var.

Poe tarafından prensipleri belirlenen “Tek Etki Kuramı” adlı edebiyat kuramını öykülerinde uygulayan yazarın kitaplarında uzun zamandır güncel ve eksiksiz baskılar bulamıyordu.

Karbon Kitaplar geçen aylarda yazarın Bir Yudum Su adlı öykü derlemesini 76 yıl sonra okurla buluşturmuştu. Şimdi ise yazarın ikinci kitabı raflardaki yerini alıyor. Eserde toplamda 22 öykü bulunuyor.

“Kenan Hulusi Koray’ın Bir Otelde Yedi Kişi adlı eseri, Cumhuriyet döneminin toplumsal olaylarına, savaş yıllarının gündelik hayata etkisine ve diğer birçok konuya dokunan yirmi iki hikâyeden oluşuyor. Farklı anlatım tekniklerinin kullanıldığı hikâyelerde “korku edebiyatı”nın da dikkat çeken ilk örnekleri mevcut. Kenan Hulusi Koray, hem taşradan hem de şehirden karakter ve olaylara yer verdiği hikâyelerinde, sade ve akıcı diliyle okuyucuyu yirminci yüzyılın başlarına götürüyor. Bengü Vahapoğlu’nun yayıma hazırladığı Kenan Hulusi Koray külliyatının ikinci kitabı Bir Otelde Yedi Kişi, erken Cumhuriyet dönemi edebiyatının bugünü de beslemeye devam eden en güzel örneklerinden biri olarak okuyucuların huzuruna çıkıyor.”


Comments

%d blogcu bunu beğendi: