Covid-19’da Çinko, C ve D Vitaminlerinin Dozu Ne Olmalı?

Prof. Dr. Aksoy, erişkin bir kişinin kandaki D vitamini dozunu bilmemesi durumunda günde 1000 ünite takviye dozunu aşmaması gerektiğini söyledi. 1 dk


 Covid-19 sırasında kullanmamız gereken vitaminler olarak D, C ve Çinko takviyelerini sürekli duyuyoruz. Peki bu vitaminler nasıl kullanılmalı? Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat AKSOY, koronavirüs enfeksiyonunu kapmış kişilerin evlerinde; D vitamini, C vitamini ve Çinko’yu kullanabileceklerinin altını çiziyor. Vitaminlerin 25 damlasının günlük dozu karşıladığını belirten Aksoy, “Günlük maksimum doz şeması: D vitamini: 4000 ünite C vitamini 2000 mg Çinko: 40 mg olmalı diyor.

Erişkin bir kişinin kandaki D vitamini dozunu bilmiyorsa, günde 1000 ünite takviye dozunu aşmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Aksoy, “D vitamini yağda erir bir vitamin olduğu için içinde yağ olan içeceklerle içmek daha doğrudur” diyor.

Fazla D Vitamininin Zararları

Kanda kalsiyum düzeyinin artmasının, böbrek taşı oluşumuna, tansiyon düşüklüğüne, kalp krizi ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabileceğini belirten Aksoy, “Şunu kesinlikle unutmamamız gerekiyor, sağlıklı D vitamini dozu için kan seviyesini bilmek önemlidir! C Vitamini takviyesi alırken günlük 2000 mg’ı aşmamalıyız. C vitaminini su ile alacağımız için fazlasını idrar yoluyla dışarıya atmış oluruz. Günlük çinko takviyesinin maximum dozu 40 mg olmalıdır ‘ diyor.

İşte Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat AKSOY’un Covid 19’da vitamin kullanımına ilişkin açıklamaları…


Comments

%d blogcu bunu beğendi: