Ayı, Kurt, Aslan, Yunus: Uyku Tipinizi Anlamak Hayatınızı Değiştirebilir👍

Ayı gibi mışıl mışıl uyuyorsunuz yoksa yunus gibi huzursuzca mı uyuyorsunuz? Öğrenme, dinlenmenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. 1 dk


Ayı gibi mışıl mışıl uyuyorsunuz yoksa yunus gibi huzursuzca mı uyuyorsunuz? Öğrenme, dinlenmenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Kronotipler.

Kelime 1970’lerde icat edildi.

Kelimenin tam anlamıyla, zaman türü.

Uyku psikolojisinde bir kavram. Bir kronotip, “sirkadiyen tipolojinizi veya sabah ve akşam etkinlik ve uyanıklıktaki bireysel farklılıkları ” tanımlar .

Sirkadiyen mi? 24 saatlik bir döngü. Bu senin vücut saatin. Uyku psikologları, doğal uyku düzenimizi belirleyebileceklerini düşünüyor. Kendi hayatımızı anlayarak daha mutlu, daha üretken bir yaşama sahip olabiliriz.

Ancak bugünlerde uyku büyük bir iş – her üç kişiden birinin uykusuzluk yaşadığına inanılıyor- ve herkes son moda teoriye bağlı kalmaya istekli.

Ve son moda teori nedir? Her birine hatırlanması kolay bir hayvan adı atanmış dört temel kronotip vardır.

Köpekbalıkları, baykuşlar , horozlar? Bu tür şeyler, psikologlar kuş yaşamından uzaklaştılar. 

Ayılar nüfusun yarısından fazlasını oluşturuyor. Oldukça sıkıcı bir şekilde, güneşle birlikte yükselen ve akşamları yavaşlayan güneş döngüsünü takip ederler. Ayrıca öğle yemeğinden hemen sonra işe yaramazlar.

Kurtlar geç kalkmayı tercih eder ve geceleri daha enerjiktir.

Aslanlar erken kalkar, sabah öfkeyle çalışır, öğleden sonra kuyruğunu keser ve kurtlar oynamak için dışarı çıkarken yatarlar.

Ve yunuslar? Hepsinin en talihsiz kategorisi: genellikle huzursuz olan ve öğleden sonra çalışmakta zorlanan kötü uyuyanlar. 

Gerçek yunuslar uyuyanlar mı? Uykusu çok hafiftir. Herhangi bir anda beyinlerinin sadece yarısı uyuyor – “tek-küresel uyku” – böylece nefes almaya devam edebiliyor ve avcılara dikkat edebiliyorlar. Tek gözleri açık uyurlar.

Kronotipinizi değiştirebilir misiniz? Hayır, ancak sağlıklı bir diyet, daha az içki, biraz meditasyon ve cep telefonunuzu saklamak, hayvan türünüz ne olursa olsun size daha iyi bir gece uykusu vermenize yardımcı olacaktır. 

Kaynak: The Guardian


Comments

%d blogcu bunu beğendi: