Zombi salgını sırasında yapılacaklar

The Walking Dead'in makyaj efektleri uzmanı gerçek bir zombi kıyametine dair enteresan bir öneride bulundu.4 dk


The Walking Dead dizisi televizyon tarihinin en çok ses getiren yapımları arasında yer alıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri zombi temasını diğer felaketlere karşı hazırlık yapmaya dikkat çekmek için kullanmış ve bu epey ses getirmişti.

Comic Book’un haberine göre The Walking Dead dizisinin makyaj efektleri uzmanı Greg Nicotero, gerçek bir zombi kıyametiyle karşı karşıya kalındığında ne yapılması gerektiğine dair enteresan bir öneride bulundu.

Nicotero, dizinin hiçbir zaman tuvalet kağıdı ve temizlik malzemeleri istifleyen insanlar etrafında şekillenmediğini söyleyerek farklı bir noktaya parmak bastı.

Zombi Hazırlık

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) “Zombi Hazırlık” kampanyasına atıfla kendisine sorulan soruya cevap veren Nicotero, özellikle “Night of the Living Dead”, “Day of the Dead” gibi zombi filmleriyle bilinen ABD’li yönetmen George Romero’nun ismini anarak şunları söyledi: “Pekala, eğer George Romero’nun evrenindeyseniz kimsenin gitmeyeceği bir yere gidersiniz. Çünkü zombiler Romero’nun mitolojisinde hafızaya tepki verir. Bu yüzden bir diş hekiminin muayenehanesine gidin. Kimsenin gitmeyeceği bir yere gidin. Oraya gitmek akla gelmez çünkü dişçiler dışında kimse orada bulunmak istemez.”

Kıyafetleri bantla sarın

Nicotero ayrıca zombi görünümüne bürünmenin ya da kıyafetleri bantla sarmanın da işe yarayabileceğini belirtti.

TMZ’nin haberine göre kısa süre önce CDC, internet sitesindeki zombi kıyametine hazırlık bölümünü güncellemişti. 16. yüzyılda yaşayan Fransız hekim ve astrolog Nostradamus’un 2021 yılında bir zombi kıyameti olacağına dair yaptığı öngörü nedeniyle hazırlanan “Zombi Hazırlık” bölümü güncellenmiş ve eğlenceli biçimde farklı felaketler için hazırlık yapmanın önemine dikkat çekmek için kullanılmıştı. CDC’nin kampanyası epey ilgi çekmişti.

Kovid 19’dan esinlenecekler

Lauren Cohan dizide Maggie karakterini canlandırıyor.

The Walking Dead’in yıldızı, gelecek bölümlerin Kovid-19’dan esinleneceğini söylemişti. Lauren Cohan, katıldığı programda bu yılın son derece heyecan verici olacağını hissettiğini belirtti. Dizide Maggie karakterini canlandıran Cohan, ABD’li ünlü komedyen Conan O’Brien’ın programına katılmış dizinin yeni bölümlerinde ne gibi olayların yaşanabileceğine dair konuşmuştu. O’Brien, koronavirüse dair komplo teorilerini ima ederek dizinin zombileri inkar eden veya bunun gerçek bir virüs olmadığını düşünen kişilerin diziye eklenmesini söyleyerek şaka yapmış, Cohan da komedyenin fikrine ilgi göstererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu yıl böyle bir ortamın olabileceğini söylemek istiyorum. Belki o kadar açık bir biçimde değil ama yazarlarımız dünyanın diziyi etkilemesine izin vermek için kesinlikle fırsatı değerlendiriyor. Her zaman değerlendirdiler fakat bu yılın heyecan verici olacağını hissediyorum.”

2010’dan bu yana hayranlarını bir şekilde şaşırtmayı başaran dizinin ekibi görünüşe göre izleyiciler için yeni sürprizler tasarlıyor.

CDC’nin kampanyası; Zombi hazırlık nedir?

Ünlü Fransız filozof ve astrolog Michel de Nostredame, yani bilinen adıyla Nostradamus’un 16’ncı yüzyılda, “2021 yılında dünyayı zombi istilası saracak” ön gürüsü üzerine ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) yeni genelge yayınladı.

İlk olarak 2011 yılında CDC’nin resmi sitesinde faaliyete geçen “Zombi Hazırlık” bölümü, geçtiğimiz gün güncellenerek yayına alındı.

İronik yazısında özellikle öğretmenlere uyarıda bulunan CDC, bir zombi yüzünün yer aldığı posterde, “Bir kit alın. Bir plan yapın. Hazırlıklı olun” ifadelerini kullandı.

Sadece zombi değil herhangi bir felaket durumunda en az 72 saat yetecek seviyede evde yiyecek, su ve tıbbi malzemeler, yedek güç kaynakları, tıbbi kayıtlar gibi belirli araçlara sahip olmanın öneminden bahsedilen kılavuzda, zombi kıyametine özel olarak evde saklanacak bir yer aranması gerektiğinin altı çizildi.

“Kaçmanıza rağmen bir zombi sizi ısırırsa tedavi etmek için kullanılacak ilaçlar bulundurulması gerektiğinin altını çizen CDC, kişi başına günde bir galon su bulundurulmasını önerdi.

Hazırlanan Zombi hazırlık kılavuzuyla ilgili açıklamada bulunan afet hazırlık uzmanları ve doktorlar, kampanyanın oldukça akıllıca olduğunu söylediler.

Buffalo Üniversitesi’nde Jacobs Tıp ve Biyomedikal Bilimler Okulu’nda profesör olan John Sellick, “Bence harika. Covid-19’da gördüğümüz gibi, afete hazırlık çok önemlidir” derken Prepare with Cher’in kurucusu FEMA sertifikalı doğal afete hazırlık eğitmeni Cheryl Nelson da,”Bunun harika olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle dikkat çekiyor ve hazırlanmayı eğlenceli hale getiriyor. Afetlere hazırlık mesajını vermenin yaratıcı yolları ne kadar fazlaysa o kadar iyidir” şeklinde konuştu.

New Jersey Eyalet Üniversitesi, Rutgers’de sosyoloji profesörü olan Lee Clarke, zombi hazırlığının “Basmakalıp, önemsiz ve eğlenceli” görünebileceğini ancak “tüm mesajların orada” olduğunu söyledi. Clarke, “”Sadece ‘sel’ veya ‘kasırga’ yerine ‘zombi’ kullanıyorlar. Zombiler insanlara daha ilginç geliyor ve insanları kendine çekiyor” şeklinde konuştu.

“Pandemi Walking Dead Filmine Yaradı”


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: