Yeni Koronavirüs Türünde Mutasyonla Neler Değişti?

BBC Radio 4'a konuşan Barclay, "Normalde virüslerdeki farklılaşmada bir-iki değişiklik görürüz, ama bunda bir anda toplam 22 değişiklik olmuş" dedi.1 dk


Londra’daki İmperial College Üniversitesi bulaşıcı hastalıklar departmanı başkanı virolog Prof. Wendy Barclay, İngiltere’nin güneyinde hızla yayılan yeni koronavirüs türünün “olağan dışı sayıda mutasyona sahip olduğunu” söyledi.

BBC Radio 4’a konuşan Barclay, “Normalde virüslerdeki farklılaşmada bir-iki değişiklik görürüz, ama bunda bir anda toplam 22 değişiklik olmuş” dedi.

Barclay, “Bu da bir tür alarma işaret ediyor… ama biyolojik olarak virüs bu mutasyonlar nedeniyle bu şekilde davranıyor olabilir” ifadesini kullandı.

Virüs uzmanı, aşıların yeni türe karşı da etkili olup olmadığını anlamanın önemli olduğunu kaydetti.

Değişime uğrayan yeni tür virüs ilk olarak Eylül ayında tespit edildi. Kasım ayında Londra’da tespit edilen vakaların dörtte birine yakını yeni tür virüsle bağlantılı. Bu oran, Aralık ortasında vakaların üçte ikisine yükseldi. Yetkililer yeni türün çok daha hızlı yayıldığı uyarısı yaptı.

İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty yazılı açıklamasında ‘yeni türün daha hızlı yayılabildiğini’ söyledi.

“Dünya Sağlık Örgütü’ne bildirimde bulunduk ve durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut verileri incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni türün daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair henüz bir bulgu yok. Ancak bu görüşün net bir şekilde teyit edilmesi için konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

Koronavirüs Mutasyonu; Hollywood’un Gösterdiği Kadar Korkutucu Olabilir mi?


Comments

%d blogcu bunu beğendi: