Tekrar Okumaya Başlayabilmek İçin Beş İpucu

Özellikle Covid 19'lu günlerde; kısıtlamalar ve endişeler bize baskı yapıyor kitap okumakta zorlanıyoruz. Peki ne yapacağız?2 dk


Pek çok insan gibi, yeni yıla girerken daha fazla okumaya ve ekranlarınızda daha az zaman geçirmeye karar vermiş olabilirsiniz. Ve şimdi bunu yapmak için nasıl zaman bulacağınızı merak ediyorsunuz muhtemelen; özellikle Covid 19’lu günlerde. Kısıtlamaları ve endişeler bize baskı yapıyor. Peki bunu nasıl aşacağız?

Charles Dickens, Wilkie Collins, George Eliot ve Elizabeth Gaskell gibi kitap formunda göz korkutucu derecede kalın görünen 19. yüzyıl romanlarını ilk kez bir veya iki bölüm içeren dergi sayfalarında okuduğunuzu unutmuşsunuzdur muhtemelen. Parçaların kısalığı oldukça çekicidir.

1. Sıfırdan başlamayın

Düşünmeden hayatınızda zaten ne kadar okuduğunuzu fark ederek olumlu bir şekilde başlayın. Bir yıldan fazla bir süredir kitap açmamış olsanız bile , hiper okuryazarlık çağında olduğumuzu ve günlerimizin sözcüklerle dolu olduğunu unutmayın. Bundan yararlanabilirsiniz.

Muhtemelen okuma kaslarınızı tüm gün boyunca farkında olmadan esnetiyorsunuz. Bunun farklı bir içerik seçmeye doğru bir adım olduğunu kabul etmelisiniz.

2. Nitelik, miktar değil

Kelimelere verdiğiniz dikkatin kalitesine öncelik verin. İyi okumak, dikkatlice ve bilinçli bir bakış açısıyla fark etme pratiğidir.

İçinizdeki “okuma etkinliği izleyicinizi” bir kenara bırakın ve edebi kilometrelerinizi artırma endişesi olmadan okuduğunuz her şeyle meraklı ve kışkırtıcı etkileşimlerin tadını çıkarın. Bu aynı zamanda, okumayı “yeterince egzersiz yapmamak” gibi başka bir angarya gibi gösterebilecek “yeterince” okumamayla ilgili suçluluk duygusunu ortadan kaldıracaktır.

3. Zamanın farkında olun

Okunan kitap sayısını tutmamanın yanı sıra, okumak için harcanan zamanın ne kadar farklı olduğunu not etmeye çalışın. Pek çok insan okumanın zaman aldığını varsayar. Oysa zaman algısı farklı işler. Yüzyıllar saniyeler içinde yitip gidebilir  ve anlar sonsuza kadar yayılabilir. Jia Tolentino, Margaret Atwood’un çalışmasını okumaya ilişkin karakterizasyonunda bunu mükemmel bir şekilde yakalıyor: “Gerçekten hiçbir şey olmuyordu, ama sanki biri bana her seferinde bir karede bir araba kazasının görüntülerini gösteriyormuş gibi perçinlenmiş ve korkuyordum.”

4. Fırsatçı olun

Okumak için ideal bir ortam ya da yer yok – sadece yapabildiğiniz her yerde ve boş zamanlarınız olduğunda yapın.

5. Bağlanın ve kontrolü ele alın

Okuduklarınızı seçin ve tavsiye sitelerine güvenmek yerine aramanıza yardımcı olması için metinleri kendiniz denemenin yollarını bulun. Bu tür siteler genellikle iddia ettikleri kadar objektif değildir. Örneğin, insanların okudukları veya okumak istedikleri kitapları derleyebilecekleri ve öneriler alabilecekleri sosyal site Goodreads, kitap satan devasa Amazon’a aittir.

Kitap satın almakla daha fazla okumak arasındaki farkı da kabul edin.

Peki, 2021’de daha fazla kitap okuyacak mısınız?


Comments

%d blogcu bunu beğendi: