Nasıl Teknik Yazar Olunur? Bu Alana Girmek İçin İpuçları

Covid 19 salgını evden çalışmayı artırdı yeni sektörlerin doğmasına neden oldu, var olanları geliştirdi. Teknik yazarlık gelişen sektörlerden.3 dk


Büyüyen teknik yazma alanı – yeni ürünler için kullanıcı kılavuzları oluşturma, yeni yazılım ve diğer binlerce görevi kurarak bir kullanıcıyı adım adım yönlendirme işi – kazançlı bir alandır.

Bir teknik yazar, işleri basitleştirir. Karmaşık bilgileri düzenler ve kullanıcılar için bir mesaja dönüştürür. Teknoloji yazarları, kullanıcılar için bilgiyi en iyi şekilde sunacak yapıya karar verir.

Teknik yazarlar genellikle standart prosedürü, teknik önerileri, çevrimiçi yardım bölümlerini, kurulum kılavuzlarını, hızlı başvuru kılavuzlarını, teknik incelemeleri ve daha fazlasını yazar düzenler.

Teknik iletişim sadece yazmakla ilgili değildir, aynı zamanda düzenleme (kendi çalışmanız ve başkalarının çalışmaları) ve terminoloji kullanımı ve diğer kelime seçimlerinin bir belgede ve birden çok belgede tutarlı olmasıyla ilgilidir.

Yazılı kelime çoğu teknoloji yazarı için odak noktası olmaya devam ediyor lakin artık daha az basılmaya başladılar, bunun yerine çevrimiçi yazılıyor yazılıyor ve okunuyor. Ve teknoloji yazarları artık mesajlarını iletmek için tek başına kelimelere güvenmiyor, metin, illüstrasyon, fotoğraf, ekran görüntüsü, özel grafik, animasyon, ses ve video karışımı sunmak için etkileşimli teknolojilere yöneliyor.

Teknoloji yazarları bilgi teknolojisi alanlarında daha çok iş buluyor. Diğer popüler alanlar sağlık, ilaç, finans, araştırma, mühendislik ve yeşil enerji. Bazı teknik yazarlar yalnızca “şirket içinde” kullanılan belgeler oluştururken, diğerleri tüketiciler veya genel olarak halk için yazmaya odaklanıyor.

Teknik bir yazar olarak ne kadar kazanabilirsiniz? ABD’de bu rakam çok yüksek lakin ülkemizde bunu ölçecek yeterli verimiz bile yok.

Bir teknoloji yazarının ne tür becerilere ihtiyacı vardır?

“Teknik yazı”dan bahsedice birçok kişi kısaltmalar, soyut kavramlar ve jargonla dolup taşan yoğun belgeleri düşünür. Başka bir deyişle, okumak pek zevkli değildir. Ancak, teknoloji yazımındaki en son trend, herkesin anlayabileceği metinler. Bu ivme, halkın her türlü önemli bilgiyi okumasını, anlamasını ve kullanıma sokmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İyi bir teknik yazar, bilgiyi yapılandırma konusunda da bir beceriye sahiptir, mantıksal sıradaki kilit noktaları ortaya koyar, böylece son kullanıcı her bir kelimeyi okumadan ihtiyaç duyulan şeye odaklanabilir. Kullanıcılar, bilmeleri gereken şeyi tam da bilmeleri gerektiğinde bulabilirler.

Bir teknoloji yazarının dikkat etmesi gereken diğer unsurlar şunlardır:

Açık, kısaca ve tarafsız bir tarzda yazma becerisi

Merak

Analitik bir zihin

Meşgul bilim adamları, mühendisler, illüstratörler, araştırmacılar, güvenlik analistleri ve çeşitli KOBİ’lerle etkileşimde kolaylık

Kim teknik yazar olmalı?

Çoğu teknoloji iletişim uzmanının, genellikle İngilizce, gazetecilik veya başka bir iletişim uzmanlığı alanında en az bir lisans derecesi vardır. Bazı teknoloji yazarları, akademi, iş dünyası veya yabancı dil çevirileri gibi kariyerlerden sonra alana gelir. Ama bu hep böyle olmak zorunda değil, yeterince istekli ve sabırlıysanız ne okursanız okuyun iyi bir teknoloji yazarı olabilirsiniz.

Gazeteciler için de teknolojik yazıya geçiş yapmak ideal çözümlerden biridir. Çünkü bir gazeteci konu uzmanları ile röportaj yapma konusunda uzmandır. Dilbilgisi ve noktalama işaretlerinden tüm teknik ayrıntılara kadar mükemmelliği hedeflemenin ne kadar önemli olduğunu bilirler, işi zamanında teslim ederler.

Herhangi bir uzmanlık alanında teknoloji meraklısı olmak ve teknoloji konusunda tutkulu olmak bir artıdır. Açıkça yazan ve mühendislik, bilgisayar bilimi veya başka bir teknik alanda diploması olan bir kişi, muhtemelen bir teknoloji yazarı olarak iş yapmakta zorlanmayacaktır.

Dereceniz veya önceki mesleki deneyiminiz ne olursa olsun çalışmalarını yapabileceğiniz bir listenizin olması şart.  İşe teknoloji yazımına ihtiyaç duyan bir varlık bularak başlayın. Yazıları hazırlayın. Belki çevrenizdeki küçük bir işletme, bir görev için yazılı talimatlar veya bir ekipman parçasını çalıştırmak için kılavuz yazmanızı isteyebilir.

Teknik yazıya nasıl girilir?

Bir teknoloji iletişim kariyeri düşünen herkes kendisine çevrimiçi ders bulmakla işe başlayabilir.

LinkedIn’in teknoloji yazarları grubu, Technical Writers United ve Facebook’taki diğer gruplar aracılığıyla çalışan profesyonellerle bağlantı kurulabilir. Ayrıca bu konuda yazılmış kitaplardan da faydalanılabilir. Yeter ki isteyin yapılamayacak şey yoktur.

 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: