Murakami’nin kısa hikayesi video oyunu oldu

Saedi, Murakami’den ilham alan ilk sanatçı değil tabi ki, Murakami’nin eserleri Ard Su gibi görsel sanatçıları, Arlo Parks gibi müzisyenleri ve birkaç kafe sahibini etkiledi.1 dk


Eğer Haruki Murakami temalı t-shirtlerinizi giyerken ve Haruki Murakami’nin küratörlüğünü yaptığı Bossa Nova’yı dinlerken yapacak birşeyler arıyorsanız işte size bir fikir. “Memoranda” oynayın, tespit et ve tıkla tarzı bir macera oyunu ve Murakami’nin kısa hikayelerinden esinlenildi.

Memoranda, 2017 yılında Kanada’lı bağımsız stüdyo Bit Byterz tarafından yayınlandı, amacı Murakami’nin sürreal, melankolik atmosferini bir oyun haline getirmekti. Kullanıcılar yavaş yavaş kendi adını unuttuğunu fark eden, uykusuzluk (insomnia) sorunu çeken genç bir kadını oynuyorlardı. Kadın yaşadığı sessiz kasabayı keşfediyor, bulmacalar çözüyor, alışılmamış karakterlerle karşılaşıyordu.( hepsi de bir şeyler kaybetmenin eşiğindeydi.)

Oyunun geliştiricisi Sahand Saedi, Vice programına verdiği röportajda, “ Onun bir kısa hikayesiyle başladım ve zamanla diğer kısa hikayelerinden karakterler ekledim.” diye belirtti.

“Sürreal atmosferi hayata geçirmeye çalıştım, tıpkı hikayelerdeki yalnız ve tuhaf karakterlere yaptığım gibi, ve kullanıcıların o kısa hikayelerden birinde yaşıyormuş gibi hissetmesini amaçladım. Saedi başarılı oldu, kullanıcılar oyununun kendilerini içine çekiyor oluşundan dolayı övgüler sundular, bazılarıysa tespit et ve tıkla tarzı bulmacaları çözerken sinirlendiklerini belirttiler.”

Saedi, Murakami’den ilham alan ilk sanatçı değil tabi ki, Murakami’nin eserleri Ard Su gibi görsel sanatçıları, Arlo Parks gibi müzisyenleri ve birkaç kafe sahibini etkiledi. Kelimeleriyle oluşturduğu dünyanın hala insanları etkiliyor oluşu çok sevindirici.

Oyunun, oynanış fragmanını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: