Marvel’in İlk Müslüman Süper Kahramanı Kamala Khan Başrolü Kaptı

Karakterin var oluş nedeni ve süreciyle ilgili neredeyse taban tabana zıt görüşler oluşu her ne kadar ekrana nasıl yansıtılacağıyla ilgili kafamızda soru işaretleri yaratsa da bence hepimiz Marvel’ın ilk kez bir Müslüman süper kahramana başrol vermesi hususunda heyecan ve mutluluk duymalıyız.1 dk


Covi-19’un ikinci dalgasının yarattığı stres dalgasının ortasında, çizgi roman hayranları kutlayacak bir haber buldular. Marvel Stüdyoları ilk Müslüman süper kahramanın ekranlarda olacağını açıkladı.

Tıpkı rolü kapan genç aktris Iman Velani gibi, Kamala da çizgi roman hayranları için bir bilinmezdi ta ki çizgi roman serisi 2014 yılında çok satanlar listesine girene kadar.

Marvel Stüdyoları’nın bu başarıyı ticarete dökmek istemesi elbette ki sürpriz değil ve Kamala’yı 2021 sonları 2022 başları gibi “Disney+” üzerinden başrol olarak görücüye çıkarmaya hazırlanıyorlar. Çizgi romanlarla ilgilenen kimi yazarlara göre karakter çok boyutlu ve kalıpları yıkan bir karakter olarak ortaya çıktı ancak kimilerine göre ise tek boyutlu ve İslamafobiyi kışkırtan bir karakter.

11 Eylül sonrası batıda yükselen Müslüman karşıtı nefret dalgası düşünüldüğünde Marvel’ın çok büyük bir risk aldığı düşünülebilir ama bu tarihten itibaren bu karakterlerin riskten uzak, klişe stereotipler görünür kılındığı da bir gerçek.

11 Eylül öncesi Müslüman karakterler var olan ve işleyen bir olguydu ancak 11 Eylül sonrası tamamen oryantalize edilmiş derinlikten uzak figürler olarak görülmeye başlandılar. İslam’ın batıda bu denli ötekileştiriliyor oluşuna rağmen şu veya bu şekilde bu tip karakterlerin hala var oluyor oluşu ise ilgi çekici bir durum.

Sonuç olarak karakterin var oluş nedeni ve süreciyle ilgili neredeyse taban tabana zıt görüşler oluşu her ne kadar ekrana nasıl yansıtılacağıyla ilgili kafamızda soru işaretleri yaratsa da bence hepimiz Marvel’ın ilk kez bir Müslüman süper kahramana başrol vermesi hususunda heyecan ve mutluluk duymalıyız.

Tabi ki diziyi izledikten sonra iyi veya kötü tepki verme hakkımız saklı tutarak…


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend