Joker 2 geliyor; konusu, oyuncuları, vizyon tarihi…

Merakla beklenen Joker 2 filmiyle ilgili ayrıntılar... 3 dk


Joker 2 filmi için geri sayım sürerken ayrıntılar da netleşmeye başladı. Joker 2 filminin konusu, oyuncuları, fragman ve vizyon tarihi hakkında bilinenleri yazdık…

Senaryosunu Scott Silver ile birlikte kaleme alan Todd Phillips’in yönetmen koltuğunda olduğu Warner Bros. yapımı Joker filmi, 2019 yılında vizyona girdiği anda adını kült filmler listesine yazdırmıştı. Filmin başrolünde muhteşem performansı ile izlediğimiz Joaquin Phoenix En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görülürken film de 76. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü kazandı.

Henüz film vizyondan kalkmamışken bile tüm izleyenlerin aklında aynı soru vardı; ‘Joker 2 ne zaman gelecek?’. Klasik çizgi roman filmlerinden farklı bir derinliğe sahip olan filmde, DC Comics evreninin meşhur kötü adamı Joker’in orijin hikayesini izledik. Ancak yetmez, hayranlar Joker 2 filmini de görmek istiyor.

Joaquin Phoenix En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görüldü.

Joker 2 tam 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı. Bu rakam onu dünyanın en çok kazanan altıncı filmi yaptı. Warner Bros. yöneticileri tam anlamıyla ihya oldular. Tüm iş insanları gibi onlar da böyle karlı bir işi devam ettirmek istiyorlar ama filmin yazarı, yönetmeni ve başrolü bu konudan emin değil.

Daha önce Road Trip, Old School War Dogs ve The Hangover gibi filmlerini izlediğimiz yönetmen Todd Phillips, hem Joker filminin yönetmeni hem de filmin iki yazarından biri. Aslında çok daha büyük hayalleri var. Yapım şirketi ile ilk görüştüğü zaman onlara tek bir süper kahraman filmi değil, baştan başa koca bir evren kurmak istediğini söylemiş.

2019 yılında IndieWire internet sitesine verdiği röportajda bu hayalinin yapımcılar tarafından görmezden gelindiğini söyleyen Phillips, film 1 milyar dolar kazandırmadığı sürece hiçbir yapımcının böyle bir yapımın devam filmine onay vermeyeceğini düşündüğünü de söyledi. Ve şimdi 1 milyar dolar kazandı film. Ancak Joker 2 filmi hala ortalarda yok.

Joker 2’nin oyuncuları kimler?

Yazar ve yönetmen Todd Phillips’in bir türlü Joker 2 filmini yazmıyor olmasının en önemli nedeni ise filmin ana karakteri Joker’i canlandıran oyuncu Joaquin Phoenix’in de henüz Joker 2 filmi için hazır hissetmemesi olabilir. Joaquin Phoenix, kariyerinin zirvesini Joker karakteri ile yakalamış olsa da hayatı boyunca tek bir karakter ile anılmak istemiyor büyük ihtimalle.

O kadar da boş biri değildi elbette ünlü oyuncu. Joaquin Phoenix daha önce 3 kez Oscar adayı olmuş ve ancak 4. seferinde Joker filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alabildi.  Venedik Uluslararası Film Festivali başta olmak üzere diğer festivallerde layık görüldüğü ödülleri ve kazandığı yüklü ücreti de düşünürsek en azından bir saygı duruşu olarak Joker 2 filminin yapılması ve hayranların gönlünün bir kez daha kazanılması gerekiyor olabilir. Belki de değildir.

Batman karakterinin Robert Pattinson tarafından canlandırıldığı The Batman filminin yakın zamanda vizyona girmesi bekleniyor. Yani Batman hazır. İlk filmde izlediğimiz Robert De Niro, Zazi Beetz ve Frances Conroy gibi oyuncular hikayede devamlılık yaratan karakterler olmadıkları için Joker 2 filminde olmaları beklenmiyor. Ancak yine bazı ünlü isimler sürpriz olarak karşımıza çıkacaktır. Bu isimler henüz netleşmese de başroldeki Joaquin Phoenix ve bağlantısı henüz doğrulanmayan yeni Batman Robert Pattinson’ı Joker 2’nin kadrosunda görebiliriz.

Usta oyuncu Heath Ledger da Joker’i canlandırmıştı.

Joker 2 konusu

Çizgi roman filmlerinde iyi adamlar kötü adamlara karşı savaşırlar ve sonunda iyilik galip gelir. Ancak Joker filminde böyle bir akış yoktu. Uzun yıllardır hayranlıkla takip edilen DC Comics evreninin kötü kahramanı Joker’in doğuşunu izledik. Yani bir bakıma finalde kötü adamlar kazandı.

Bruce Wayne’i Batman haline getiren ailesinin öldürülmesi olayını da bu filmde izledik. Kısaca her şey bu filmle başladı. Ancak Batman ve Joker hikayesinin anlatıldığı filmlerde bu ikilinin yolunun ilk zamanlarda nasıl kesiştiğini hiç izlemedik. Çizgi romanlarda görmüş olduğumuz bu hikayenin beyazperdeye de çok yakışacağı düşünülüyor.

Joker 2 filminde paralel olarak ilerleyen iki hikaye izlemek isteniyor. İlk filmin kaldığı yerden Bruce Wayne’nin Batman’e dönüşmesi ve Joker karakterinin meşhur suç organizasyonunu kurması. Finalde de güçlenen ikilimiz karşı karşıya gelirler.

Şu an için yapılmış tek anlaşma, senaryonun yine yönetmen Todd Phillips’in kaleminden çıkacak olması…

 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: