Göçmen Kuşların Yön Gizemi; Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz

Bangor Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi Hayvan Davranışı Profesörü Richard Holland ve Keele Üniversitesi Hayvan Davranışı ve Davranışsal Sinirbilim Öğretim Görevlisi Dmitry Kişkinev kuşların yön bulma duyularıyla ilgili yapılan araştırmayı anlatıyor. 4 dk


Her yıl milyarlarca ötücü kuş Avrupa ile Afrika arasında binlerce kilometre göç ediyor ve ardından aynı yolculuğu, ilk büyük yolculuklarında seçtikleri yerde tam olarak aynı yerde yuva yapmak için her yıl tekrarlıyor.

Fırtınalı denizlerde tek başlarına, uçsuz bucaksız çöllerde her türlü hava koşulunda seyahat eden bu minik kuşlar tarafından sergilenen olağanüstü seyir hassasiyeti, davranışsal biyolojinin kalıcı gizemlerinden biri olmuştur.

Rüzgarlarla o kadar çok etkilenen kuşların, göç yollarından önemli ölçüde uzaklaştıklarını biliyoruz ve zaten bir göç gerçekleştirmişlerse rotalarını yeniden düzenleyebiliyorlar. Bu, kuşların -bazıları pusula yönü duygusu etrafında inşa edilmiş – gezinme yeteneklerinin, dünyanın daha önce hiç ziyaret etmedikleri yerlerinden eve dönüş yolunu bulmak için bir mekanizma içerdiğini öne sürüyor.

Yetişkin kuşların, bir çeşit seyir haritası geliştirdikleri uzun zamandır biliniyor.

Şimdi, Avrasya kamış ötleğenleriyle ilgili yeni çalışma, bu olağanüstü yeteneğin, insan koordinat sistemimiz gibi çalışan bir “manyetik harita” içerdiğini ortaya çıkardı. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırma, bu kuşların daha önce hiç ziyaret etmedikleri binlerce millik yerlerin manyetik alanını anladıklarını buldu. Bu, bazı kuşların, Dünya’nın herhangi bir yerinden eve nasıl gideceklerini söyleyebilen bir “küresel GPS sistemine” sahip olabileceğini düşündürüyor.

Zihin haritaları

Yetişkin kuşların, göç etmelerine yardımcı olmak için bir çeşit seyir haritası geliştirdikleri uzun zamandır bilinmektedir. Bunu nasıl yaptıkları tartışmalı olarak kaldı. Göçmen kuşlar için, kokular, infra-ses ve hatta yerçekimindeki değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli ipuçları önerilmiştir.

Bununla birlikte, bir dizi kanıt , Dünya’nın manyetik alanının bu gizem için en olası çözümlerden biri olduğunu gösterdi. Dünyanın manyetik alanının farklı parametrelerinin, kuşların izlediği kuzey-güney ve doğu-batı hatlarından oluşan bir ızgara oluşturabileceği öne sürülmüştür.

Bunun nedeni, manyetik yoğunluğun (manyetik alanın gücü) ve manyetik eğimin (manyetik alan çizgileri ile Dünya yüzeyi arasında oluşan açı, aynı zamanda “eğim” açısı da denir) yaklaşık olarak kuzeyden güneye doğru uzanır. Manyetik sapma – manyetik kuzey kutbu ile coğrafi kuzey kutbunun yönü arasındaki fark – doğu-batı eksenini sağlar.

Kesin olan şey; Dünya’nın manyetik alanının, kuşların destansı yolculuklarını yapmalarına yardımcı olması açısından çok önemli olduğu.

Bilim adamları, belirli kuşların Dünya’nın manyetik alanı üzerinden dolaştıklarını büyük ölçüde kabul etmelerine rağmen, bilim adamları, onu tespit etmek için hangi duyusal cihazı kullandıklarını veya alanın farklı parametrelerini tespit etmek için birden fazla sistemin kullanılıp kullanılmadığını tam olarak çözemediler. Kaplumbağalar gibi diğer hayvanlar da manyetik alanı algılayabilir, ancak aynı belirsizlikler geçerlidir.

Ne olursa olsun, kuşlar kuzeye gittikçe manyetik yoğunluğun arttığını öğrenmişlerse, nerede olurlarsa olsunlar kuzey-güney eksenindeki konumlarını tespit edebilmeleri gerekir. Benzer şekilde, daha önce deneyimlediklerinden daha büyük bir düşüş değeri yaşarlarsa, daha doğuda olduklarını bilmeleri gerekir. Bu temelde, teori, ızgara üzerindeki konumlarını hesaplayabilmeleri ve yönlerini düzeltebilmeleridir.

GPS Sistemi

Bu, kuşların esasen modern GPS navigasyonunun temeli olan Kartezyen koordinatlarımıza benzer bir sistem kullanarak yol aldıkları anlamına gelir. Eğer bu koordinat teorisi doğruysa, kuşların manyetik alan parametreleri bilgilerini kullanarak dünyanın herhangi bir yerindeki konumlarını – gezinme kurallarının ekstrapolasyonu veya uzantısı yoluyla – tahmin edebilmeleri gerekir.

Ancak bugüne kadar kuşların manyetik alanı bu şekilde kullanabileceğine dair net bir kanıt olmamıştır. Ancak göçmen Avrasya kamış bülbülü veya Acrocephalus scirpaceus hakkındaki yeni çalışma , aslında bunu yapabileceklerine dair net kanıtlar gösteren ilk çalışma.

Gerçek olmayan kuzey

Koordinat teorisini kanıtlamak için “sanal yer değiştirme” adı verilen bir teknik kullanıldı. Kuşların yönelim davranışlarını, onları “Emlen hunisi” adı verilen küçük bir kafese yerleştirerek test edildi. Bir kuş kafesten uçmaya çalıştığında, uçmaya çalıştığı yönde çizikler bırakır.

Dikkat çekici bir şekilde, bunun, önceki deneylerden bildiğimiz gibi, vahşi doğada göç etmeye çalışacağı yöne karşılık geldiği görüldü. Kuşların manyetik alanlar kullanarak kalkıştan itibaren rotalarını çizip çizmediklerini test etmek için Emlen hunileri bir “Helmholtz bobini” içine yerleştirildi. Bu, kuşun yakın çevresindeki manyetik alanın doğasının değiştirilmesini sağlayan bir cihaz.

Bunu yaparken, sanal bir yer değiştirme yaratıldı. Kuş hareket etmiyor: Yakalandığı yerde, diğer tüm değişkenler aynı kalacak şekilde test ediliyor. Konumu, ötleğenlerin daha önce deneyimleyeceği manyetik alanın çok ötesinde olacak şekilde seçildi.

Kuşlar, yalnızca çevrelerindeki manyetik alana dayalı olarak konumlarını haritalayabilselerdi, yer değiştirmelerini fark ederlerdi ve gerçekten de kalkışlarını gerçek dünyada “yanlış” yöne, ancak “doğru” yönde uçacak şekilde değiştirdiler.

Kuşların manyetik ipuçlarını kullanarak nasıl hareket ettiklerinin gizemi anlaşılmaya yakın.

Bu işaret, saz bülbülleri ve diğer göçmen ötücü kuşlar için geçerli olsa da, kuşların kullandığı tek navigasyon sistemi değildir. Deniz kuşları ve yuva güvercinleri de dahil olmak üzere diğer kuşların gezinmek için koku alma ipuçlarına ihtiyaç duydukları gösterilmiştir. Bu aşamada, bu farklı tercihlerin arkasındaki sebep anlaşılamadı.

Kuşların manyetik ipuçlarını kullanarak nasıl hareket ettiklerinin gizemi anlaşılmaya daha yakın ama manyetik alanı nasıl algıladıkları konusunda hala bir gizem var. Kuşların, kriptokrom adı verilen ışığa duyarlı bir molekül aracılığıyla veya manyetik demir oksit parçacıkları içeren duyusal hücreler aracılığıyla manyetik değerleri algıladıkları öne sürüldü ancak bunlardan herhangi biri için kesin kanıt henüz sağlanmadı.

Bununla birlikte, davranışsal kanıtlar, Dünya’nın manyetik alanının, bazı kuşların her yıl üremeleri için destansı yolculuklarını yapmalarına yardımcı olmak için ne kadar önemli olduğunun altını çizmeye devam ediyor.

Kaynak: TheConversation


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend