Gençlik İksiri Gerçek mi Oluyor?

Bilimadamları, yeni araştırmayla yaşlanmayı tersine çevirmeyi başardılar. 1 dk


Harvard Üniversitesi’nden kanser doktoru Ronald DePinho ve arkadaşlarının geçen yıl ‘Nature’ dergisinde yayınladıkları makaleye göre hayvanlarda süregiden yaşlanmanın etkileri ilk defa geriye döndürülmüş durumda.

Fareler üzerinde yürütülen deney öncesinde tüm kobayların derileri, beyinleri, bağırsakları ve diğer organları 80 yaşındaki bir insanınkine denk bir yapıya sahipmiş. Bu hayvanlar üzerinde iki ay boyunca uygulanan bir ilaç, anahtar bir enzimi harekete geçirerek tüm organları neredeyse tamamen gençleştirecek kadar yeni hücre üretimini sağlamış. Hatta kısır erkekler bir çok yavruya baba olmuşlar. Dr. DePinho, uygulamanın 80 yaş üzerindeki bir kişiyi birkaç ay içinde tekrar 50’sine döndürmeye benzediğini söylüyor.

Zarar görmekten koruyor

Yeni ilaç telomer adı verilen ve kromozomların uçlarında yer alarak onları zarar görmekten koruyan yapılara odaklanıyor. Bu yapılar zamanla kısalarak yaşa bağlı hastalıkların ortaya çıkmalarına önayak oluyorlar. Sonunda o kadar küçülüyorlar ki hücrenin kendisi de ölüyor. Normalde vücutta inaktif halde bulunan ‘telomeraz’ adlı enzimse bu telomer koruyucuları tekrar yapılandırma yetisine sahip.

Orta yaşla alınmaya başlayacak

Dr. DePinho, telomerazları yaşlı laboratuvar farelerinde hayata döndürmeyi başarmış. Aynı etkiyi insanda da gerçekleştirecek bir hapın üretilebileceğine inanıyor. Orta yaşla beraber alınmaya başlanacak bu hap sayesinde Alzheimer ve kalp hastalıklarının önüne geçebilmenin, hatta yaşam süresini uzatmanın da mümkün olacağını belirtirken bazı dezavantajlara da dikkat çekiyor. Bu sihirli sonuçların alınabilmesi için tek bir hapın yeterli gelmeyeceğini ve uzun süreli bir kullanıma ihtiyaç duyulduğunu, bu şekilde yükselecek olan telomeraz düzeyinin de vücutta kanser oluşumunu tetikleyebileceğine dikkat çekiyor.

Stanford Üniversitesi’nden Dr Steven Artandi gibi telomer uzmanları çalışmayı son derece heyecanlandırıcı bulmakla birlikte, bu tip bir ilacın geliştirilerek raflardaki yerini almasının en az on yıl alacağını söylüyorlar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend