Gençlik İksiri Gerçek mi Oluyor?

Bilimadamları, yeni araştırmayla yaşlanmayı tersine çevirmeyi başardılar. 1 dk


Harvard Üniversitesi’nden kanser doktoru Ronald DePinho ve arkadaşlarının geçen yıl ‘Nature’ dergisinde yayınladıkları makaleye göre hayvanlarda süregiden yaşlanmanın etkileri ilk defa geriye döndürülmüş durumda.

Fareler üzerinde yürütülen deney öncesinde tüm kobayların derileri, beyinleri, bağırsakları ve diğer organları 80 yaşındaki bir insanınkine denk bir yapıya sahipmiş. Bu hayvanlar üzerinde iki ay boyunca uygulanan bir ilaç, anahtar bir enzimi harekete geçirerek tüm organları neredeyse tamamen gençleştirecek kadar yeni hücre üretimini sağlamış. Hatta kısır erkekler bir çok yavruya baba olmuşlar. Dr. DePinho, uygulamanın 80 yaş üzerindeki bir kişiyi birkaç ay içinde tekrar 50’sine döndürmeye benzediğini söylüyor.

Zarar görmekten koruyor

Yeni ilaç telomer adı verilen ve kromozomların uçlarında yer alarak onları zarar görmekten koruyan yapılara odaklanıyor. Bu yapılar zamanla kısalarak yaşa bağlı hastalıkların ortaya çıkmalarına önayak oluyorlar. Sonunda o kadar küçülüyorlar ki hücrenin kendisi de ölüyor. Normalde vücutta inaktif halde bulunan ‘telomeraz’ adlı enzimse bu telomer koruyucuları tekrar yapılandırma yetisine sahip.

Orta yaşla alınmaya başlayacak

Dr. DePinho, telomerazları yaşlı laboratuvar farelerinde hayata döndürmeyi başarmış. Aynı etkiyi insanda da gerçekleştirecek bir hapın üretilebileceğine inanıyor. Orta yaşla beraber alınmaya başlanacak bu hap sayesinde Alzheimer ve kalp hastalıklarının önüne geçebilmenin, hatta yaşam süresini uzatmanın da mümkün olacağını belirtirken bazı dezavantajlara da dikkat çekiyor. Bu sihirli sonuçların alınabilmesi için tek bir hapın yeterli gelmeyeceğini ve uzun süreli bir kullanıma ihtiyaç duyulduğunu, bu şekilde yükselecek olan telomeraz düzeyinin de vücutta kanser oluşumunu tetikleyebileceğine dikkat çekiyor.

Stanford Üniversitesi’nden Dr Steven Artandi gibi telomer uzmanları çalışmayı son derece heyecanlandırıcı bulmakla birlikte, bu tip bir ilacın geliştirilerek raflardaki yerini almasının en az on yıl alacağını söylüyorlar.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: