Freud’un “Lanet Olası Bir Portresi”

Freud megalomanyak, açgözlü, kokain bağımlısı bir fırsatçı ve psikanaliz, 20. yüzyıl düşüncesine zalimce hüküm süren bir sahte bilim miydi?1 dk


Sigmund Freud’un figürü, diğerleri gibi Batı hayal gücünü büyüledi. Histeri Üzerine Çalışmalar’ın yayınlanmasından yüz yirmi beş yıl sonra, Viyanalı doktor, dünyanın dört bir yanındaki kurumlarda, akademik çevrelerde ve evlerde tartışmalara yol açmaya devam ediyor.

Belki de Freud’un en keskin ve en sert eleştirmeni olan Frederick Crews, 30 yılı aşkın süredir Freud’un mirasını tartışıyor. Son çalışması Freud: The Making of an Illusion (Picador, 2018), burada dolandırıcı sanatçı olarak ortaya çıkan efsanenin kapsamlı bir psikolojik profiliyle bizi zorluyor. Crews, bazı analistlerin 750 sayfalık bir karakter suikastı olduğunu iddia edebileceği şeyin, okuyucuları kendi sonuçlarını çıkarmaya bırakan gerçeklerin basitçe okunması olduğunu savunuyor. Aktarılan gerçeklerin öyküsünün kendisinin karşı bir efsane olup olmadığı merak edilebilir.

Freud megalomanyak, açgözlü, kokain bağımlısı bir fırsatçı ve psikanaliz, 20. yüzyıl düşüncesine zalimce hüküm süren bir sahte bilim miydi? Crews, Freud’un Martha Bernays’a yazdığı geniş mektuplardan yararlanan, paraya aç, zina eden ve umursamaz bir adamın “lanet olası bir portresini” ( Esquire ) çiziyor .

Bu portre, birçoğumuzun psikanaliz olduğunu bildiğimiz radikal bir şekilde anlamlı ve derin dönüştürücü süreçle nasıl bağdaştırılabilir? Akılcılığın tiranlığı, mitin tiranlığına tercih edilebilir mi? Adam efsanesinin yıkılması, eserinin armağanını bozar mı?

Crews, deneysel bir tavra sahip olmanın ne anlama geldiği, iyileşme sürecini nasıl “test etmemiz” gerektiği, Freud hakkında neyin bu kadar cazip geldiği ve bugün psikanalizin ne olması gerektiği gibi sorulara yanıt veriyor. Freud savaşlarının mürettebatı tekrar geri döndü ve öldürme vuruşu için giriyor.

Frederick Crews , aralarında National Book Critics Circle ödülünün finalisti olan en çok satan hiciv The Pooh Perplex ve Follies of the Wise da dahil olmak üzere pek çok kitabın yazarıdır . Aynı zamanda Berkeley’deki California Üniversitesi’nde İngilizce profesörü, The New York Review of Books’a uzun süredir katkıda bulunan ve American Academy of Arts and Sciences üyesidir.

Kaynak: Lithub


Comments

%d blogcu bunu beğendi: