Fantastik Türk Edebiyatı’nda Milat Seyahatname ya da Muhayyelat Olabilir

Şu anda fantastik edebiyat kabul ediliyor olsa da kabul edilen bu fantastik edebiyat modernizm ya da postmodernizm sonrası verilen eserlerdir.1 dk


Tzevetan Todorov’un fantastik eserlere yapısalcı kuram ile yaklaşan Fantastik eserinden İngilizlerin kendi Fantastik Edebiyatlarını 18. yüzyılda verilen Yüzüklerin Efendisi eserine dayandırdıkları anlaşılmaktadır.

Hangi ülkenin fantastik edebiyatının daha önce yazıldığı konusu için daha detaylı araştırma yapılmalıdır. Bu duruma gelmek için de kendi fantastik edebiyatımızı oluşturmamız lazım.

Şu anda fantastik edebiyat kabul ediliyor olsa da kabul edilen bu fantastik edebiyat modernizm ya da postmodernizm sonrası verilen eserlerdir.

Mitoloji olarak kabul edilebilecek eserleri geride bırakıp bir milat belirlenmesi gerekiyorsa bu milat için en uygun eserler
Seyahatname ya da Muhayyelat’tır.

Eğer fantastik edebiyat konusunda ilerleme kaydedebilirsek bu ilerleme kendisini çizgi film, animasyon, dizi, sinema gibi pek çok alanda kendisini gösterecektir.

Dünya sinemasında en çok hasılat geliri elde etmiş en iyi 10 filme bakılacak olunursa Titanik ve Hızlı Öfkeli dışında
ki filmler fantastik türünde olan Yenilmezler, Batman, Transformers, Yıldız Savaşları gibi filmlerdir.

Bizim yaptığımız fantastik türdeki filmler ise Hollywood’dan alınıp uyarlanması yapılmamış filmlerdir.

Fantastik edebiyat hayal ya da gerçekten kaçınma bir edebiyat olarak görüldüğü sürece tekrara düşülen, ezberlenmiş edebiyat hüküm sürmeye devam edecektir.

Todorov’un yapısalcı incelemesinde fantastik eserler üç kategoride incelenmektedir. Bu kategoriler için Tododrov’ın eserini okuyabilirsiniz. Bu üç kategori tamamen okuyucu kitlesine bağlıdır. Yani fantastik konular tamamen sizin fantastik dünyanızla, bu dünyada sizin nerede yer aldığınızla ilintilidir.

Türk Edebiyatı altında kesinlikle Fantastik Türk Edebiyatı kategorisi bulunmalıdır.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: