‘Erdener Abi’ öksüz kaldı; Kaan Ertem hayatını kaybetti

Leman dergisi çizeri; ‘Erdener Abi’, ‘Öğreten Adam ve Oğlu’ tiplemeleriyle bir kuşağın hafızasına kazınan üretken çizer Kaan Ertem 53 yaşında hayata veda etti.1 dk


Leman dergisi çizeri, karikatürist Kaan Ertem 53 yaşında hayatını kaybetti. ‘Erdener Abi’ ve ‘Öğreten Adam ve Oğlu’ tiplemeleri ve karikatür serileriyle bir kuşağın hafızasında sağlam bir yeri olan çizerin ölüm haberini Leman dergisinin sosyal medya hesaplarından şu sözlerle duyurdu: “Arkadaşımız, canımız Kaan Ertem’i kaybettik. Ailesinin, sevenlerinin, okurlarının, mizah dünyasının başı sağ olsun. Yarın 14.00’te Küçükyalı Kabristanı’nda defnedilecek” sözleriyle duyuruldu. Ertem’in bir süredir kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

Kaan Ertem

Kaan Ertem kimdir?

1968 doğumlu Kaan Ertem’in ‘kalem kağıtla’ ilişkisi küçük yaşlarda başlamıştı. İlk karikatürü 1983’de ünlü karikatürist Semih Balcıoğlu’nun eleştirisiyle beraber Bulvar Gazetesi’nde yayımlanan Ertem, Limon mizah dergisinde başladığı 1988 yılına kadar beş yılını kendisini karikatür çizme konusunda geliştirmeye ayırdı. Ardından Limon, Leman ve L-Manyak dergilerinde çalışmalarıyla yer aldı.

Marmara Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversite’de yüksek lisans yapan Ertem karikatür ve çizgi romanlarında şehir hayatında sıkışıp kalmış insanların yaşantılarını ve yaşama bakışlarını konu edindi. Erkut Abi, Öğreten Adam ve Oğlu, Erdener Abi, Zıçan Adam, Ezik Şarkıcı Altuğ tipleri tanıdık halleri ve tepkileriyle, takipçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaşan, klasikleşen serileriydi. L-Manyak dergisinde ‘2001 Feza Fatihleri’ başlıklı devamlı öyküsü olan mizahi bir bilimkurgu çizgiroman hazırlayan çizerin yayınlanmış üç karikatür albümü var: 1995’de Dengeli Beslenme, 1997’de Öğreten Adam ve Oğlu ile 2001’de basılan Erdener Abi.


Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: