Dünyanın En Dayanıklı Yaratığı; UV’ye Bile Bana mısın Demiyor👍

Dünyanın en dayanıklı yaratığı TARDIGRADE türleri, karanlıkta parlayan koruyucu bir kalkan sayesinde ölümcül UV radyasyonuna dayanabilir.2 dk


Dünyanın en dayanıklı yaratığı düşündüğümüzden daha dayanıklıdır: TARDIGRADE türleri, karanlıkta parlayan koruyucu bir kalkan sayesinde ölümcül UV radyasyonuna dayanabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en sert yaratıkları – minik tardigradlar – karanlıkta parlayarak ölümcül UV radyasyonundan sağ çıkabiliyor. 

‘Yosun domuz yavruları’ veya ‘su ayıları’ olarak da bilinen Tardigradlar, aşırı ortamlarda hayatta kalabilen tuhaf, mikroskobik suda yaşayan hayvanlardır.

300 ° F (150 ° C) sıcaklıkları uzayın soğuğuna tahammül edebilir, yıllar sonra kuruyup canlandırabilir ve Mariana Çukuru’nda bulunanların altı katı basınçlara dayanabilirler.

Ve geçen yıl yapılan bir araştırma, dirençli küçük yaratıkların Çernobil’in sıfır noktasında 25 saat gibi eşdeğer miktarda nükleer radyasyona dayanabileceğini ortaya çıkardı .

Bununla birlikte, Hindistan’dan araştırmacılar, ‘Paramacrobiotus’ olarak adlandırılan ve aynı zamanda UV maruziyetinin mikrop öldürücü seviyelerine direnebilen yeni bir cins bulduklarını bildirdi.

Ekibin incelediği tardigradlar, memleketi Bengaluru’da beton bir duvarda yetiştirilen bir yosun örneğinden izole edildi.

Araştırmacılar, Paramacrobiotus’u 15 dakika boyunca UV radyasyonuna maruz bıraktıklarında – başka bir tardigrad türü olan H. exemplaris’i öldürmeye yetecek kadar – yeni cinsin sadece hayatta kalmayıp şaşırtıcı bir şekilde mavi bir parıltı yaydığını keşfettiler.

Ekip, H. exemplaris ve yuvarlak solucanı, ‘Caenorhabditis elegans’ı Paramacrobiotus’tan floresan özlerle kapladığında, korumanın bir kısmını transfer edebildiklerini buldular.

Birkaç gün UV maruziyetinden sonra, öldürücü olması gereken bir doz verilmesine rağmen tedavi edilen H. exemplaris’in yarısı hayatta kaldı. 

Dr Kaczmarek Guardian’a verdiği demeçte, ‘Bunun incelenen türlerin karakteristik bir özelliği mi yoksa daha doğrusu doğal ortamlarında yüksek dozlarda UV radyasyonuna maruz kalan tardigradların çoğu için mi olduğunu bilmiyoruz’ dedi.

Çalışmanın tüm bulguları Biology Letters dergisinde yayınlandı .


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend