4 Sterline Alınan Van Gogh Tablosunun Öyküsü

İlk kez 1960'lı yıllarda İngiltere'deki bir ev müzayedesinde ortaya çıkmış. Bir tüccar, kime ait olduğunu bilmediği tabloyu 4 sterline satın almış. İngiliz tüccarın, dükkanının vitrininde sergilediği tablo, birkaç ay sonra bir İtalyan gazetecinin dikkatini çekmiş. Resmi, 45 sterline satın alan İtalyan gazeteci, Gogh tarzını çağrıştırdığını düşünerek, onu bir küratöre göstermiş.1 dk


İlk kez 1960’lı yıllarda İngiltere’deki bir ev müzayedesinde ortaya çıkmış. Bir tüccar, kime ait olduğunu bilmediği tabloyu 4 sterline satın almış.

İngiliz tüccarın, dükkanının vitrininde sergilediği tablo, birkaç ay sonra bir İtalyan gazetecinin dikkatini çekmiş. Resmi, 45 sterline satın alan İtalyan gazeteci, Gogh tarzını çağrıştırdığını düşünerek, onu bir küratöre göstermiş.

Resmin gerçek bir Van Gogh eseri olduğunun ortaya çıkması üzerine, tablo Amerikan sanat koleksiyoncularına satılmış.

Galerinin yöneticisi Emma Ward’a göre, tipik Brabant çiftliği görüntüsünün yer aldığı resim, Van Gogh’un Patates Yiyenler tablosu gibi eşsiz bir çalışma.

Resim, Hollanda’nın Maastricht kentindeki TEFAF Sanat Fuarı’nda, 15 milyon Euro bedelle yeniden satışa sunulacağı söylendi. Bu yıl Covid-19 gölgesinde geçen fuar katılımcılardan birinde pandemi çıkmasının ardından apar topar kapandı. Dolayısıyla da tablonun akıbeti şu anda bilinmiyor.

Fuarda, Van Gogh’un 1886’da Paris yakınlarındaki Boulogne parkında yürüyen insanları konu alan bir başka çalışması da satışa sunulacaktı.Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 70 bin kişinin ziyaret ettiği TEFAF Sanat Fuarı’nda koronavirüs salgını nedeniyle ek hijyen önlemleri de almıştı yine de erken kapanmaktan kurtulamadı.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: