145 Yaşına Kadar Yaşayan Adam; Christian Jacobsen Drakenberg

Drakenberg 1772'de Danimarka'nın Aarhus kentinde ölümüne kadar hayatının son yıllarını hayli ünlü olarak geçirdi. 3 dk


Christian Jacobsen Drakenberg (18 Kasım 1626 – 9 Ekim 1772) Norveçli bir denizci.

Drakenberg bir denizci olarak renkli bir yaşam sürdü; Avrupa ve Asya’da çok seyahat etti, korsanlar tarafından birçok kez esir alındı ​​ve farklı Danimarka kralları altında 3 savaşta savaştı. 86 yaşında emekli oldu ve etkileyici öyküsünün ışığında, Danimarka kralı tarafından bir yıllık emekli maaşı ile ödüllendirildi. Drakenberg 1772’de Danimarka’nın Aarhus kentinde ölümüne kadar hayatının son yıllarını hayli ünlü olarak geçirdi.

Drakenberg 1626’da Norveç’in Blomsholm kentinde doğduğunu ve rahip Peder Johansen Wynsten tarafından vaftiz edildiğini iddia etti. 1732’de Drakenberg Norveç’e gitti ve iddiasını kanıtlamak için kilise kayıtlarından bir belge aldı. Belgelerle döndü ve o sırada getirdiği belgeler kabul edildi. Ancak, kendisini ilk olarak vaftiz eden rahip ile ilgili hiçbir bilgi bulunamadı. Kanıtlar sahte görünse de, o sırada çok az kişi Drakenberg’in iddialarından şüphe duyuyordu ve 145 yaşı, hem kilise sicilinde hem de vasiyetnamede kaydedildi. Bu ona ciddi bir ün kazandırdı. Bazı tarihçiler o zamandan beri en olası doğum tarihini 1665-70 civarına sabitlediler ve Drakenberg öldüğünde yaklaşık 100 yaşında oldu, ancak kesin bir kanıt bulunamadı.

Drakenberg’in Norveçli olduğu, denizci olduğu, kraldan 1735 yılında emekli maaşı aldığı ve iki yıl sonra evlendiği biliniyor. Kont Frederik Danneskjold-Samsøe ile tanışmadan önceki hayatı seyrek olarak belgelenmiş.

Drakenberg tarafından sunulan belgelere göre babası, bir geminin kaptanı olan Jacob Drakenberg’di ve annesi, Margrethe Lisbeth Juul’du. 8 yaşındayken Hollanda’daki amcası Bernt Drakenberg’e gönderildi ancak beş yıl sonra bir gemi kiraladı ve evden ayrıldı. Sonraki yıllarda İngiltere , İspanya , Norveç, Grönland ve Baltık Denizi’ni gezdi . 1657’de Drakenberg , İkinci Kuzey Savaşı başlarken Kristiania’ya geldi ve Danimarka Donanması’na katıldı. III. Frederik’in komutası altında altında savaştı. 1660 yılında, savaştan sonra, Drakenberg Holmen Deniz Üs bölgesinde çalıştı.

1664’te bir Norveç gemisinde, ardından bir Portekiz ve bir İngiliz gemisinde yeni bir işe girdi. Bu dönemde gittikçe daha fazla seyahat etti; Batı Hindistan , Brezilya ve Malta . 1671’de ilk kez korsanlar tarafından yakalandı ancak kısa sürede serbest kaldı. 1675’te Scanian Savaşı başladı ve Drakenberg, V.Christian komutasındaki donanmaya katıldı. Bir ticaret gemisinde işe girmeden önce donanmada 6 yıl kaldı. Sonraki yıllarda bir dizi farklı gemide çalıştı ve

Başmelek ve Akdeniz’de ticaret yaptı. 1694’te İspanya’ya yaptığı bir yolculuk sırasında Cezayirli korsanlar tarafından yakalandı ve korsanlar onu bir Türk’e sattı. Birkaç kez satıldıktan sonra en son Halep’te zengin bir Yahudi aldı.

15 Mayıs 1710’da, yakalandıktan 15 yıl 3 ay sonra, Drakenberg 83 yaşında bir sandalla Malta’ya kaçmayı başardı. Büyük Kuzey Savaşı’nın başladığı haberi kendisine ulaştığında İtalya ve Fransa’dan geçti. Norveç’e gitti ve 1712’de IV Frederik’in donanmasına katıldı. O sırada Peter Wessel ile tanıştı ve bir sokak kavgasında Wessel’in mermisini bir çatıya fırlatarak deniz kahramanını küçük düşürdü. Drakenberg, başlangıçta olay nedeniyle hapse atıldı, ancak sonunda sonuç alınmadan serbest bırakıldı. Drakenberg, 5 yıllık hizmetten sonra görme yetersizliği nedeniyle 1717’de emekli oldu. İlerleyen yıllarda farklı yerlerde, eski arkadaşları, meslektaşları ve askeri yoldaşlarla kalarak zaman geçirdi. 1722’de Nørrejylland’e yerleşti , 6 yıldır arkadaşlarından birinin dul eşiyle yaşadı.

1728’de Kont Frederik Danneskjold-Samsøe ile tanıştırdı ve alışılmadık bir arkadaşlık başladı. Drakenberg kısa süre sonra Engelsholm’da Danneskjold -Samsøe ile birlikte Kopenhag’a taşındılar. 1733’e kadar orada yaşadılar ve 21 Eylül 1735’te Drakenberg, Fredensborg’da Kral VI Christian ile tanışt . Drakenberg, krala hem olağandışı yaşını hem de kralın seleflerinden 3’ünün altındaki askerlik hizmetini anlattı ve karşılığında Drakenberg’e kral tarafından ömür boyu emeklilik maaşı verildi.

1737’de Drakenberg Maren Michelsdatter Bagge ile evlendi. Ne yazık ki evlilik, Drakenberg’in karısı birkaç yıl sonra öldüğü için uzun sürmedi. Drakenberg sonraki 20 yılı arkadaştan arkadaşa geçen, bir göçebe olarak yaşadı. Drakenberg, 1760’da Aarhus’a taşındı ve hayatının geri kalanını Fiskergade’de kiraladığı bir odada geçirdi.  Danneskjold-Samsøe, ölümüne kadar onu maddi olarak desteklemeye devam etti. Drakenberg 9 Ekim 1772’de öldü.

Ölümünden sonra Drakenbergs cesedi, esasen mumyalanan Aarhus Katedrali’ndeki bir şapele yerleştirildi ve 1840’a kadar kilisede kalıcı olarak sergilendi. O tarihten sonra taşındı ve nerede olduğu bilinmiyor.

Drakenberg zamanında ünlüydü ve birçok portre ve tasviri yapıldı. Ölümünden yıllar sonra Aarhus’ta Sophus E. Johnsen (1869-1950), Drakenberg’in yaşamı ve istismarlarıyla derinden ilgilenmeye başladı. Kendi evine Drakenberghus adını verdi ve Drakenberg’in Fiskergade’deki evine bir anıt plaket dikti . Küçük bir Drakenberg müzesini işletti, Drakenberg Makalesini yayınladı ve Drakenberg ödülünü kurdu. Drakenberg’in hayatını anlatan romanı ise Danimarkalı yazar Morten Leth Jacobsen yazdı.

Kaynak: global.britannica.com


Comments

%d blogcu bunu beğendi: