Mısır’da Kraliçe Naert’in Cenaze Tapınağı da Dahil 50 Lahit Bulundu

Mısır'ın Saqqara nekropolünde 3 bin 500 yıllık keşif: Kraliçe Naert'in cenaze tapınağı bulundu. 2 dk


Mısır’da, Kahire’nin güneyindeki Saqqara nekropolünde Kraliçe Naert’in cenaze tapınağı da dahil olmak üzere, 50’den fazla yeni lahit ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, yapılan keşfin milattan önce 1550 ile1069 yılları arasında yaşanan “Yeni Krallık” dönemine ışık tutacağını söylüyor.

Milattan önce 16. ve 11. yüzyıllar arasında hüküm süren Yeni Krallık dönemine (M.Ö. 1550-1069) tarihlenen ahşap lahitler, 10 ile 12 metre derinliğe sahip 52 gömü kuyusunda bulundu.

Kasım ayında 100’den fazla lahit bulunmuştu

Onlarca piramide, antik manastıra ev sahipliği yapan Saqqara, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Eski Mısır başkenti Memphis’te yer alan nekroplde Kasım ayında 100’den fazla sağlam lahit keşfedilmişti.

Hawass, yapılan son keşfin ide Yeni Krallık döneminde Saqqara tarihine yeni bir ışık tutacağını söyledi. Buluntu, dönemin altıncı hanedanının ilk firavunu olan Kral Teti’nin gömüldüğü piramidin yakınında yapıldı. Hawass, keşifte Kral Teti’nin eşi Kraliçe Naert’in cenaze tapınağının yanı sıra tuğladan yapılmış üç ambarın da da arkeolojik sit alanında bulunduğunu belirtti.

Mühürlü ahşap tabutlar

Bununla brilikte Hawass, eski tanrı heykellerinin yanında ortaya çıkan mühürlü ahşap tabutların 2 bin 500 yıldan daha eski bir tarihe sahip olduğunu ifade etti. Lahitlerin geç dönem ve antik Mısır’ın Ptolemai döneminin üst düzey yetkililerine ait olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Mısır, son arkeolojik keşiflerin, 2011’deki iç ayaklanmalarından yeni tip coronavirüs pandemisine kadar bir dizi faktör nedeniyle duraksayan turizmi teşvik edebileceğini umuyor. Mısır’da hükümet, defalarca gecikmeden sonra, bu yılın ilerleyen zamanlarında Gize platosunda yeni bir müze (Büyük Mısır Müzesi) açmayı planlıyor.

Mısır Turizm ve Antik Eserler Bakanlığı, Mısır bilimci Zahi Hawass başkanlığındaki bir arkeolog ekibi tarafından yapılan “büyük keşifte” Kraliçe Naert’in cenaze tapınağının yanı sıra 50’den fazla lahitin ortaya çıkarıldığını duyurdu.

Mısır’da 59 Rahip Mumyası ve Alışılmadık Bir Tanrı Heykeli Bulundu


Comments

%d blogcu bunu beğendi: