Hazzopulo Pasajı’nın Müdavimiyken Esnafı Olmak…

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul'un adını google'a yazdığınızda şöyle diyor; dünyanın 34. büyük ekonomisine sahip şehri, Avrupa'nın nüfus bakımından en kalabalık şehri vs.2 dk


Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un adını google’a yazdığınızda şöyle diyor; dünyanın 34. büyük ekonomisine sahip şehri, Avrupa’nın nüfus bakımından en kalabalık şehri vs.

İşte bundan tam 10 yıl önce geldim ben bu şehre ve bu 10 yıla hayranlıklar, mutluluklar, hüzünler, bir okul, bir evlilik ve birçok iş sığdırdım.. İş demişken biraz açalım diğerlerine bir dahaki sayılarda döneriz. Şu an Taksim İstiklal caddesinin tam ortasında Galatasaray Lisesi’nin biraz aşağısında Hazzopulo pasajı eski adıyla Hacopulo vardır. Biz şu an kuzenimle birlikte Namık Kemal, Ahmet Haşim, Ahmet Mithat Efendi gibi isimlerin mudavimi olduğu bu yerde bir dükkan işletiyoruz.

İstanbul’a ilk geldigim zamandan beri hayranı olduğum ve sürekli gittiğim bu pasajda yıllar sonra böyle bir iş yapmayı hiç düşünmemiştim aslında ama biraz şansın yanısıra taa 8 yıl önce tasarımcı kuzenim ve arkadasi Barış abiyle evde otururken Fransa’dan getirdigi bardak altlıklarına bakıp ‘bunları neden İstanbul’a uyarlayıp satmayalım’ diyerek başladık sonra da bizim şanssızlığımızla İstanbul turizmi ve ülke ekonomisi 6-7 yıl öncesinin aksine gittikce kötüledi. Biz bu arada bir şans yakalayıp şimdiki dükkanımızı açtık ama hala asıl kazancımız kendi tasarımlarımızla ürettiğimiz ürünleri toptancı olarak başka işletmelere vermek.

Tabii bunun yani sıra fuarlar, festivaller, yeni ürün üretmek için araştırmalar yapmak zorunda kalıyoruz. Bu anlamda bize en çok destek saglayan 4 yıldır düzenli olarak yapılan Beyoğlu Festivali. Burada belediye tarafından geçici süreyle kiraladığımız küçük bir standımız oluyor ama dükkanda göreceğimizden çok daha fazla turiste hitap ediyoruz. Bu da hem ürünlerimizin beğenilmesinin verdiği manevi haz hem de satış yapmanın verdiği maddi haz olarak bize geri dönüyor. Bu ve benzeri festivallerin arttırılması ve sürelerinin daha da uzatılması hem biz hem belediyeler hem de turistler açısından iyi olur aslında. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni yönetiminin İstanbul’un çoğu önemli noktasında sahaf, antika vb festivaller düzenleyeceğini duyduk ki bu da mutluluk verici.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend