A LONG SONG FOR LATASHA

Portakal Suyu Yüzünden Katledilen Küçük Bir Kızın Kısa Hayatının Öyküsü

ABD'de bir şişe portakal suyu yüzünden öldürülen küçük bir kızın hayatı. 3 dk


“Latasha İçin Bir Aşk Şarkısı ” 1992’de vurularak öldürülen 15 yaşındaki Siyahi Güney Orta Los Angeleslı Latasha Harlins’in hayatının lirik bir kutlaması.

LA ayaklanmalarndan bu yana onun yasını tutan Siyahi topluluğu, o sırada haber istasyonlarında geniş çapta yayılan ölümünün pürüzlü görüntülerini hatırlasa da, o görüntüler “Latasha için Bir Aşk Şarkısı” nda yok. Aksine, 19 dakikalık film, güneşin öptüğü kaldırımlar ve solmuş basketbol sahaları, temiz çizgi animasyonları ve genç kraliçeler gibi zarif bir şekilde poz veren ışıltılı Siyahi kızlar ile dolu.

Bu vizyoner film, AFI Fest’te Cinema Eye Honors Short List, En İyi Kısa IDA adaylığı ve En İyi Kısa Belgesel Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. Film yapımcısı Sophia Nahli Allison, kısa yarışmasında DOC NYC tarafından En İyi Yönetmen seçildi. Ava DuVernay’in Array 360 programının bir parçası olarak gösterilen “Latasha için Aşk Şarkısı”, Netflix’de yayınlandı. Hayati bir konuyu cesur ve yaratıcı bir şekilde ele alması için önemli bir belgesel.

“Latasha için Bir Aşk Şarkısı”, yapımcının sözleriyle, “LA’de genç bir siyah kız olmanın ne anlama geldiğini kaydetmek için” yapılmış.

Latasha Harlins’in öldürülmesi, 1992’de Los Angeles’taki ayaklanmanın fitilini ateşledi. Bu belgesel, 15 yaşındaki bu kızın hayatını ve hayallerini keşfe çıkıyor.

Olayın Geçmişi

Latasha Harlins (1 Ocak 1976 – 16 Mart 1991), 51 yaşındaki Koreli Amerikalı market sahibi Soon Ja Du tarafından ölümcül bir şekilde vurulmuştu. Market sahibi Harlins’in ölümüyle ilgili yargılandı ve mahkum edildi . Jürinin 16 yıl hapis cezası önermesine rağmen, Yargıç Joyce Karlin Du’yu  beş yıl gözetim , 400 saat toplum hizmeti, 500 dolar iade ve cenaze masraflarına mahkum etti . Güvenlik görüntülerine kaydedilen Latasha Harlins’in ölümü ve daha sonra cezalandırılma şeklinin  ve temyiz edilmemesinin, 1992 Los Angeles isyanlarına, özellikle de Los Angeles’ın Koreatown’u hedef almasına katkıda bulunduğu düşünülüyor. Harlins’in ölümü, Rodney King’in videoya kaydedilerek dövülmesinden 13 gün sonra gerçekleşti .

O gün neler oldu?

16 Mart Cumartesi günü saat 10: 00’dan kısa bir süre önce Harlins markete girdi.  Du, Harlins’in sırt çantasına 1.79 dolarlık bir şişe portakal suyu koyduğunu gözlemledi. Du, Harlins’in hırsızlık yapmaya çalıştığı sonucuna vardı ve portakal suyunu ödemek isteyip istemediğini sorduğunu iddia etti ve Du, Harlins’in “Hangi portakal suyu?”dediğini söyledi. İki görgü tanığı, Du’nun Harlins’e “orospu” dediğini ve onu hırsızlık yapmakla suçladığını söyleyerek bu iddiaya itiraz etti ve Harlins’in portakal suyunu ödemeyi düşündüğünü iddia ettiler.

İki görgü tanığı ile konuştuktan ve olayın bir market güvenlik kamerası tarafından kaydedilen video kaseti izlendi polis Harlins’in içeceği elindeki parayla ödemeyi planladığı sonucuna vardı. Video kaset  Du’nun, Harlins’i süveterinden tuttuğunu ve sırt çantasını kaptığını gösterdi. Harlins daha sonra Du’ya yumruğuyla iki kez vurdu ve Du’yu yere düşürdü. Harlins geri çekildikten sonra Du öfkeyle ona bir tabure fırlattı.

Harlins daha sonra kavga sırasında düşen portakal suyu şişesini aldı, Du şişeyi ondan kaptı ve Harlins gitmek için döndü. Du tezgahın altına uzandı, bir tabanca aldı ve Harlins’e arkadan yaklaşık bir metre mesafeden ateş etti. Silah sesi, Harlins’i başının arkasına isabet etti.

Rodney King Olayı?

Ardından 29 Nisan 1992 tarihinde ABD’nin Los Angeles şehrinde siyahi Amerikan vatandaşı Rodney King’i darp etmekten suçlanan dört Los Angeles polisinin mahkemede suçsuz bulunarak salıverilmesi üzerine gerilim tırmandı.

Los Angeles bölgesinde binlerce insan altı gün boyunca ayaklanarak kararı protesto etti. Benzer olaylar ABD genelinde ve Kanada’da küçük çaplı olarak yaşandı. Olaylar sırasında yağmalama, saldırı, kundaklama ve cinayet olaylarına rastlanırken 53 kişi hayatını kaybetti binlerce kişi yaralandı ve 1 milyar doların üzerinde maddi hasar yaşandı.

Derin İzler Bıraktı

Aerosmith’in 1993 yılında piyasaya çıkan Get a Grip albümündeki Livin’ on the Edge şarkısı olaylardan etkilenerek yazılmıştır.

Tom Petty and the Heartbreakers olaylardan sonra hemen Peace in L.A. adlı tekliyi yayınlamıştır

Dr. Dre’nin The Day tha Niggaz Took Over şarkısı olaylardan esinlenmiştir

2pac’ın Hellrazor adlı şarkısı öldürülen Afrikalı Amerikalı Latasha Harlins’e ithaf edilmiştir

Rage Against the Machine’in ikinci stüdyo albümü Evil Empire içinde yer alan Down Rodeo şarkısı olaylarla ilgilidir.

Ayrıca grubun üçüncü albümünün adı da The Battle of Los Angelesdir (Los Angeles Muharebesi)

The Offspring’in Ignition albümündeki L.A.P.D. Rodney King olayıyla ilgilidir

The Black Eyed Peas grubunun Say Goodbye adlı şarkısı olaylardan esinlenmiştir

Michael Jackson – They Don’t Care About Us


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend