Sun Tzu Kimdir? En İyi 10 Öğretisi…

Sun Tzu, antik Çin tarihinde belirgin bir şekilde öne çıkan Taocu bir inanç olan ch'i'nin ilk savunucularından biri olarak kabul edilir. Temelde yaşam gücünüze atıfta bulunur ve gereksiz görevler için zamanınızı ve çabanızı boşa harcamamanız gerektiği söylenir.5 dk


Hayat sana limon verdiğinde limonata mı yapmalı? İlginç soru. Hayatımız boyunca bir rehber kitabımız olmasını dilediğimiz birçok durumla karşı karşıyayız. Ve işte burada Sun Tzu devreye giriyor. Peki kimdir Sun Tzu?

Sun Tzu, antik Çin’in Doğu Zhou döneminde yaşamış bir Çinli general, askeri stratejist, yazar ve düşünürdü. Sun Tzu, Batı ve Doğu Asya askeri teorisini büyük ölçüde etkileyen zorlayıcı bir askeri inceleme olan Savaş Sanatı’nın yazarı olarak bilinir. Çalışmaları taktikler, strateji, geciktirme, hükümet ajanlarının kullanımı, ittifakların oluşturulması ve sürdürülmesi, ikili ajanların çalıştırılması ve yenilginin ne zaman kabul edileceği gibi konuları kapsıyor. Kısacası, savaş sanatının kendisini kapsıyor.

Savaş Sanatı, metodoloji üzerine mükemmel bir çalışma olarak kabul edilir ve ilk yayınlanıp tercüme edildiğinden beri komutanlar ve akademisyenler tarafından danışılan bir kitap olarak bilinir. Metin, eski Çin’deki savaş taktiklerine atıfta bulunsa da, bugün hala geçerli.

Bu yazıda, kitabın en iyi 10 öğretisini tartışacağız:

1. Savaşa Acele Etmeyin

Savaştaki riskler yüksektir ve bir ülkenin kazanması için mevcut tüm askeri aygıtları kullanması gerekir. Sun Tzu defalarca savaşın mali bedeli ve insanları sivil rollerinden alıp sahada asker olarak kullanmanın ezici yükünden bahsediyor. Bu nedenle savaş, çok maliyetli olduğu için, bir devletin idealleri için savaşmasının birincil yolu olmamalıdır. Sonuçta, eğer sonraki hayat onarılamazsa, savaşta bir galibiyet faydasızdır.

2. Savaşın Bedeli

Casusların Kullanımı başlıklı 13. bölümde Sun Tzu şöyle diyor:

“Şu anda, 100 bin kişi toplanıp erişilemez bir savaşa gönderildiğinde, genel nüfus tarafından karşılanan maliyetler ve hazineden gelen ödemeler gün geçtikçe bin bit altına ulaşacaktır. Üstelik hem yurtiçinde hem de yurtdışında sürekli kargaşa olacak, bireyler ulaşım masraflarından tükenecek ve 700 bin aile biriminin ev işleri sekteye uğrayacak. ”

Bu, teknoloji gelişirken savaşın değişmediğini ve aynı şekilde savaşılabileceğini ve yorumlanabileceğini gösteriyor. Savaş maliyetlidir ve masrafları toplumun her düzeyine yansır. Bu gerçek, Sun Tzu’nun büyük kurnazlığını göstermektedir. The Art of War’da bir okuyucu, herhangi bir durumu pratik olarak değerlendirmek ve bir çözüm önermek için kullandığı kusursuz tekniğini tespit edebilir. Sun Tzu, tezinde okuyucularını stratejik planlamalarını düşünmeye, ne yaptıklarını, neyle karşı karşıya olduklarını, bunun kime yardımcı olacağını ve hedeflerine ulaşmak için en basit stratejinin ne olabileceğini düşünmeye teşvik ediyor.

3. Kurnazlık ve Keşif

Sun Tzu’nun rakibinin seçimlerini etkileme fikri, dövüş tekniği için çok önemlidir. Ordunun ilerlemesinin yönü, okçuların düzeni, bilgi birikimi, her biri, düşmanı aldatacak ve onlara karşı zihinsel üstünlük sağlayacak şekilde yapılır. Bu normal hayatta da uygulanabilir. Savaş Sanatı boyunca keşif ve düşmanı yanıltma fikirleri yaygındır.

4. Askeri İstihbarat

“Tüm kavgalar yanlış yönlendirmeye bağlıdır.” – Sun Tzu

Önce düşmanı tanıyın ve stratejilerini bilin. Daha sonra kafalarını karıştırmak için yanıltıcı bilgiler yayın. Sun Tzu kitabının bir kısmını gözetlemeye ayırıyor ve düşmanı kandırmak ve onları alt etmek için kesin veriler toplamak için kullanılan beş tür operatörden bahsediyor. Buna “öngörü” denir ve düşmanın planları hakkında önceden veri toplamayı ve düşman hatlarının arkasına dezenformasyon yaymayı içeriyor – bugün temelde aynı olan faaliyetler. Her operatör farklı bir istihbarat türü için kullanıldı ve verileri farklı bir şekilde toplardı.

5. Ch’i’nin Önemi

Sun Tzu, antik Çin tarihinde belirgin bir şekilde öne çıkan Taocu bir inanç olan ch’i’nin ilk savunucularından biri olarak kabul edilir. Temelde yaşam gücünüze atıfta bulunur ve gereksiz görevler için zamanınızı ve çabanızı boşa harcamamanız gerektiği söylenir. Her şeyin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu zamanı akıllıca kullanmayı planlamalısınız. Ch’i uygulaması, Sun Tzu’nun düşman üzerindeki ikiyüzlülük, gözetleme ve kontrol hakkındaki tüm açıklamalarının arkasında görülebilir. Sun Tzu, manevralarla ilgili bölümünde bunu nasıl başaracağını açıklıyor: “Döner kavşakta yürüyün ve düşmanı bir yemle cezbederek işgal edin. Öyleyse, o yaptıktan sonra yola çıkabilir ve ondan önce temasa geçebilirsiniz. ”

6. Ordunun Profesyonelleşmesi

The Art of War’da Sun Tzu, ordunun başarılı bir şekilde yönetilmesinin öneminden bahsediyor. Birliklerin iyi malzeme düzenlemeleri ve yön açıklıkları varsa daha coşkulu savaşacaklarını açıklıyor. Bir general askerlerini toplar ancak onları kullanamazsa, askerler dağınıksa ve onları kontrol edemezse işe yaramazlar.

Bu gözlem ve Sun Tzu’nun düzen hipotezi, tarihçi Ssu-ma Ch’ien’in bir hikayesinde görülebilir. Sun Tzu’nun Wu Kralı’na efendinin metreslerini savaşa bile hazırlayabileceğini nasıl söylediğini anlatarak, onları düzgün bir şekilde hazırlamanız koşuluyla herkesin amacınıza uygun toplanabileceğini gösterir. Bu hikaye, Sun Tzu’nun, savaş bilimini uygulamak için zihnini kullanan bir lider olduğu sürece herkesin iyi bir savaşçı haline getirilebileceğine olan inancını göstermektedir.

7. Güçlü Yönlerinize Bakın

Sun Tzu’nun meşhur “her dövüş kazanılmadan kazanılır veya kaybedilir” açıklaması, zaferin dikkatli plan yapan bireylere gittiğine işaret ediyor. Bir düşmanın kalesinden kaçının ve zayıf noktalarına saldırın. Birinin sizi bir avantaj kullanarak yenmek istediğini biliyorsanız, yem tarafından cezbedilmeyin. Güçlü yönlerinize ve onların zayıf yönlerine odaklanın.

Bu süreç su ile karşılaştırılabilir. Su yokuş aşağı akarken, bir ordu da doğal gücüne güvenmeli ve düşmana güçsüz kaldığında saldırmalıdır. Ayrıca, suyun yolunun içinden geçtiği manzaraya uyması gibi, bir ordu da düşmanın doğasına ve koşullarına uyum sağlamalıdır.

8. Uyum Sağlama İstekli Olun

Strateji en önemlisidir. Bir problemle uğraşırken asla katı bir stratejiye sahip olmayın; eğilmeye ve yeniden ayarlamaya istekli olun. Bugün, hükümete, liderliğe veya hassas güç dengesini korumaya yönelik olsun, Sun Tzu’nun fikirlerini hayatın her alanında takip edebiliriz. The Art of War’da öne sürülen fikirler günümüzde Batı dünyasında hala uygulanabilmektedir.

9. Düşmanınızı Tanıyın ve Kendinizi Tanıyın

Sun Tzu’nun sözlerinden en önemlilerinden biri şudur:

“Düşmanı ve kendinizi tanıyorsanız, yüz savaşın sonuçlarından korkmanıza gerek yoktur”

Bu aforizma, o zamanlar olduğu gibi bugün de doğrudur. Düşmanınızı, taktiklerini ve kültürünü anlamak, onun üstesinden gelmek istiyorsanız önemlidir. Savaş alanındaki teknolojik ilerlememize rağmen, Sun Tzu’nun MÖ 6. yüzyıla ait fikirleri eski Çin’de olduğu kadar şimdi de geçerli.

Sözleri basit ve savaş sanatı için geçerli olmakla birlikte, birçok yoruma açık olabilir ve hayatın her alanına uygulanabilir. Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi ve düşmanınkini öğrendikten sonra, bu bilgiyi fazla çaba harcamadan avantaj elde etmek için kullanabilirsiniz. Sun Tzu’nun fikirlerinin Batı kültürü üzerinde realpolitik’ten (ideolojik değil pratik düşüncelere dayanan siyaset sistemi) veya Greko-Romen mirasından bile daha büyük bir etkiye sahip olduğunu görebiliriz.

10. Hile ve İstihbarat

Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) oluşumu, ilk olarak The Art of War’da Sun Tzu tarafından ortaya atılan fikirlere dayanıyordu. Benzer şekilde, ister çalışanlarınızı yöneten bir patron olun, ister asi bir sınıfla baş edemeyen bir anaokulu öğretmeni olun, Sun Tzu’nun herkes için bilgelik sözleri vardır. Çalışanlarınızın veya çocuklarınızın koşulları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, onları anlamanıza ve nihayetinde kontrolünü ele almanıza yardımcı olacaktır. Sun Tzu, kitabında zekanın tüm yönlerini ele alıyor: karşı istihbarat, zihinsel mücadele, hile, güvenlik, aldatma.

Sonuç olarak; Savaş Sanatı, bilgeliği hem askeri hem de günlük hayata uygulanabilecek bir hazinedir. Hayat bir savaştan başka bir şey değildir dediğimizde, Savaş Sanatı’ndan alıntıları hatırlıyoruz. İlham veren istihbarat organizasyonlarından şirket yönetimine kadar her şey bu eski kitapta rehberlik bulabilir. Temel ve sağlam bilgeliği onu günümüz stratejistleri için bir rehber haline getirmiştir. Sun Tzu’nun çalışması, modern stratejistlerin karşılaştığı, modern teknolojinin ve savaştaki ilerlemelerin değiştirmek için hiçbir şey yapmadığı sorunların aynısından bahsediyor. Ancak bu kitapta ortaya konan rehberlik, günlük yaşam için de aynı derecede geçerlidir ve büyük bir bedel ödemeden hedefinize ulaşmanın mümkün olduğunu göstermektedir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend