Robot Ordusu Hayatımıza “Sızıyor”

Robotların maskeye ihtiyacı yok, kolayca dezenfekte edilebilir ve tabi ki hastalanmazlar. Bu yüzden yavaş yavaş hayatımızın her alanına "sızıyorlar."3 dk


Asimov Robotics tarafından koronavirüs hakkında farkındalığı yaymak için geliştirilen bir robot, yüz maskeleri ve dezenfektan içeren bir tepsi tutuyor. Başka bir robot ekibi Ruanda Kigali’deki bir tıp merkezinde bulaş riskine karşı ilk savunma hattı görevi görüyor. Kuzey İtalya’daki Varese’deki Circolo Hastanesi’ndeki hemşireler ve doktorlar, avatarları olarak robotları kullanıyor. Ve örnekleri artırmak mümkün artık otomatlar her yerde. İşte örnekler:

Otomat ordusu pandemiyle birlikte tüm dünyaya yayıldı; Hastaların takibinde kullanılanı da var, hastanelerde sterilizasyon işlemlerinde olanı da, teslimatçı ya da cephede sağlık çalışanlarına yardımcı olarak da varlar. Bu robotlar özerk olarak çalışmıyor çoğu aslında doğrudan insan gözetimi gerektiriyor ve çoğu basit, tekrarlayan görevlerle sınırlı. Ancak robot üreticileri, bu deneme-yanılma döneminde kazandıkları deneyimi gelecekteki makinelerini daha akıllı ve daha yetenekli yapmakta kullanacak. Aşağıdaki fotoğraflar, robotların bu salgınla savaşmamıza nasıl yardımcı olduğunu ve bir sonraki salgına nasıl yardımcı olabileceklerini gösteriyor.

Asimov Robotics’in geliştirdiği robot.
DROID EKİBİ

Bir robot ekibi (En üstteki fotoğraf), Ruanda, Kigali’deki bir tıp merkezinde kişiden kişiye bulaşmaya karşı ilk savunma hattı görevi görüyor. Tesise giren hastalar, başlarının üzerinde termal kamera bulunan makinelerde ısılarını kontrol ettiriyorlar. Çin’de UBTech Robotics tarafından geliştirilen robotlar , insanların dikkatini çekmek ve onlara ellerini yıkamalarını ve maske takmalarını hatırlatmak için kendilerine özgü görünümlerini de kullanıyorlar – bir Star Wars filmindeki karakterlere benziyorlar.

“AAH” DEYİN

COVID-19 testini hızlandırmak için , Güney Danimarka Üniversitesi ve Lifeline Robotics’teki Danimarkalı doktor ve mühendislerden oluşan bir ekip, tam otomatik bir swab robotu geliştiriyor. Kişinin boğazındaki mükemmel hedef noktayı belirlemek için ve numune toplamak için kullanılıyorlar.

DOKTOR İÇİNDE

İtalya’nın virüsten en çok etkilenen bölgesi olan Kuzey İtalya’daki Varese’deki Circolo Hastanesi’ndeki hemşireler ve doktorlar, avatarları olarak robotları kullanıyor ve bu sayede hastalarını günün her saati kontrol ederken maruz kalmayı en aza indiriyor. Çinli Sanbot firması tarafından geliştirilen robotlar, kamera ve mikrofonlarla donatılmış ve ayrıca kan oksijen seviyeleri gibi hasta verilerine de erişebiliyor.

BAŞKA BİR ARZUNUZ?

Hamburg’da, Starship Technologies tarafından geliştirilen altı tekerlekli robotlar , müşterilere yiyecek götürmek için kameralar, GPS ve radar kullanarak geziniyor.

22 BÖLMESİ VAR

Çin’in en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan JD.com , Hunan eyaleti Changsha’da malları taşımak için 20 robot kullanıyor; her aracın, müşterilerin yüz kimlik doğrulaması kullanarak açtığı 22 ayrı bölmesi var.

TERMAL KAMERA

Ofisler, mağazalar ve tıp merkezleri, yeni bir koronavirüs kodunun uygulayıcıları olarak robotları kullanıyor. Hindistan, Bangalore’deki Fortis Hastanesinde, Mitra adlı bir robot, hastaların ön taramasını gerçekleştirmek için termal kamera kullanıyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend